Workato Nedir ve Nasıl Çalışır?

Workato Nedir ve Nasıl Çalışır?

Cinar Cifter

Cinar Cifter

Eylül 28, 2021

Günümüzdeki modern işletmeler, hem şirket içi hem de bulut tabanlı uygulamalar dahil olmak üzere 1000'den fazla farklı araç kullanıyor....

Günümüzdeki modern işletmeler, hem şirket içi hem de bulut tabanlı uygulamalar dahil olmak üzere 1000’den fazla farklı araç kullanıyor. Satış faaliyetleriniz için Salesforce, günlük projelerinizi yönetmek için Asana, muhasebe işlerinizi yönetmek için NetSuite gibi araçların yanı sıra müşterilerinizin kullandığı sayısız uygulama bulunuyor. Bu, verilerinizin çok sayıda kanala dağıldığı anlamına geliyor. Bu nedenle, sistemler arasında verileri yeniden girmek için fazladan zaman harcamanız gerekiyor. 

Satış ekibiniz SalesForce’da yeni bir anlaşmayı kapattığında, Asana’da otomatik olarak yeni bir proje başlatılsa ve ekibiniz hemen işe koyulabilse harika olmaz mıydı? Bu sayede verileri yeniden girmek için zaman harcanmazdı ve hata yapılmadan süreçler başlayabilirdi. İşte Workato’nun devreye girdiği yer burasıdır. 

Workato, 21.000’den fazla kuruluş tarafından benimsenen bir iPaaS lideridir ve daha iyi bir müşteri deneyimi, kurumsal entegrasyon ve süreç otomasyonu sunan akıllı otomasyon için tek entegrasyon platformudur. iPaaS, Hizmet olarak Entegrasyon Platformu (Integration Platform as a Service) anlamına gelir ve kurum içi ve bulut tabanlı süreçlerin, hizmetlerin, uygulamaların ve verilerin herhangi bir kombinasyonunu bireysel veya birden fazla kuruluşta birbirine bağlayan entegrasyon akışlarının geliştirilmesini, yürütülmesini ve yönetilmesini sağlayan bulut hizmetleridir.

Workato; Salesforce, Slack, Zendesk, NetSuite ve Zoom dahil olmak üzere 200’den fazla iş uygulaması entegrasyonu sağlar. Ayrıca, Workato’nun güvenli entegrasyon hizmetleri, karmaşık iş mantığını, çok adımlı iş akışlarını ve koşullu eylemleri de yönetebilir. Kullanıcılar tüm bunları herhangi bir komut dosyası üretmeden, aylar veya haftalar yerine günler veya saatler içinde başarabilirler.

Workato Otomasyonları nasıl çalışır?

Workato, reçetelerle alternatif bir entegrasyon yaklaşımı benimser. Bir “reçete”, entegrasyonunuzun ne yapması gerektiğini size adım adım sunmak için oluşturulan kullanıcı dostu arayüzdür. Her reçete, entegrasyon otomasyonunuzun ‘ne zaman’ başlayacağını belirleyen bir “tetikleyici” ile başlar. Tetikleyici, takvimdeki bir tarihten yapılan bir göreve kadar her şey olabilir. Her tetikleyicinin bir veya birden fazla “eylemi” olabilir – bu eylemler belirlediğiniz tetikleyici gerçekleştiğinde yapılır. 

Diyelim ki Salesforce’ta bir anlaşma kapandığında Asana’da yeni bir proje oluşturmak ve ekip üyelerinizi bilgilendirmek istiyorsunuz. Bu durumda “bir anlaşmanın kapanması” tetikleyiciniz olur ve “yeni bir Asana projesi oluşturmak” ve “ekibe Slack’i bildirim yollamak” eylemleriniz olacaktır. Workato, eylemleri gerçekleştirmekten daha fazlasını sunar. İlk olarak SalesForce’da gerçekleşen anlaşmaya bağlı tüm dosyaları indirir ve ardından tüm bu dosyalarla birlikte Asana’da yeni bir proje oluşturur. Son olarak, Slack kanalınıza bir mesajla yeni bir projenin oluşturulduğu konusunda herkesi uyarır ve kolayca görev ataması yapabilmeniz için link de ekler. Workato otomasyonu sayesinde, birden fazla görevi tek seferde yapabilirsiniz.

Workato hangi özelliklere sahiptir?

Yapay Zeka Robotları

Workato, Slack ve MS ekibi için özel olarak tasarlanmış iş robotlarına sahiptir. Tek bir kod satırı yazmadan iş uygulamalarınızdan güvenli bir şekilde ayrıntıları çeken ve eylem başlatan özelleştirilmiş bir bot yapılandırmanıza olanak tanır. 

Slack platformu robotu, onay iş akışlarını düzenleyebilir, botları, araçları ve kişileri şeffaf bir iş akışında otomatik olarak bağlayabilir, satış ilerlemenizi görsel olarak izleyebilir, ardından uygulamalar arasında geçiş yapmak yerine potansiyel müşteriler, hesaplar, fırsatlar gibi bilgileri hızla alabilir ve boşta aksiyonlar alabilir.

MS Office robotu, müşterinizin 360 derecelik bir görünümünü elde etmek için bilgi parçalarını düzenleyebilir, ilerleme takibi için otomatik çizelgeler sağlayabilir, belirlediğiniz koşullara uyacak şekilde özelleştirilmiş reçeteler oluşturabilir veya kendi ihtiyaçlarınıza uyum sağlayacak komutlar oluşturabilir. Yapay zeka robotu, aradığınız bilgiyi proaktif olarak sunar ve bu bağlamda hareket etmek için sonraki adımları önerir.

Hız

Workato, CRM ve RPA uygulamaları dahil olmak üzere mevcut uygulamalarınızla dakikalar içinde kolayca bağlantı kurmanıza olanak tanır. Ek olarak, ekibizin temel entegrasyonlar oluşturmasını ve veri akışlarını doğrulamasını sağlar.

Önceden Oluşturulmuş Güçlü Bağlayıcılar

Workato; veri tabanları, şirket içi uygulamalar ve bulut uygulamaları, iletişim protokolleri, ERP’ler, dosya aktarımı ve bulut depolama uygulamaları, olay akışları ve yapay zeka platformları için önceden oluşturulmuş 600’den fazla bağlayıcıyla donatılmıştır.

Ayrıca, bağımsız yazılım satıcıları ve iş ortakları, adaptör geliştirme kitiyle kendi özel bağlayıcılarını oluşturabilir.

Bağlayıcıların desteklenen işlevleri şunlardır:

 • Yerleşik Optimizasyon – Büyük miktarda veriyle çalışırken, bağlayıcılar imleçlerle kaynak tüketimini optimize eder – verileri toplu olarak şeffaf bir şekilde işler.
 • Güvenli Bağlantı – Dosyalar, ERP, veri tabanları ve özel uygulamalarla şirket içi entegrasyon için güvenlik aracısı olarak hizmet eder.
 • HTTP aracılığıyla uzayabilirlik – HTTP bağlayıcıları kullanarak 3. taraf API’lerle bağlantı kurulmasına olanak tanır.
 • İş Akışı Otomasyonu

  Birden çok uygulama arasında veri senkronizasyonu için temel entegrasyona ek olarak, Workato iş süreçlerini haritalayan iş akışlarını otomatikleştirmenize olanak tanır. Çekici özelliklerinden biri, genellikle uzun süren süreçleri içeren ve tamamlanması için manuel girdiler talep eden karmaşık iş süreçlerini otomatikleştirme yeteneğidir.

  Kayıpsız Duraklatma ve Devam Etme

  Bazen reçetelerin hata düzeltme ve iyileştirme için duraklaması gerekebilir. Workato ile reçeteyi duraklatabilir, değişikliklerinizi yapabilir ve sonrasında devam ettirebilirsiniz. Eğer duraklama sürecinde yeni eylemler eklenildiyse, devam ettirildiğinde reçete yeni eklentileri işleyecektir.

  Bot Özelleştirme

  Workato, kendi bot reçetelerinizi özelleştirmenize olanak tanır. Bu özellik, botun kimliğinin ve işlevlerinin özelleştirilmesinde büyük esneklik sunar.

  Geçmişi Kontrol Etme

  Workato’daki iş geçmişi seçeneğini kullanarak, reçetenin neleri gerçekleştirdiğini geriye dönük olarak inceleyebilirsiniz. Bu seçenek aynı zamanda iş(ler)in ne zaman başladığını, durumunu ve açıklamalarını takip etmenizi sağlar. Böylelikle reçetenin işlediği verileri daha iyi anlayabilirsiniz.

  Akıllı Sürüm Oluşturma

  Bu özellik sayesinde ekibinizdeki herkes, başka bir kişinin güncellemelerine engel olmadan veya zarar vermeden aynı Workato reçetesi üzerinde işbirliği yapabilir ve çalışabilir. Araç, değişiklikleri denetleme ve otomatik izleme yoluyla, reçetenin son sürümleri hakkında tam şeffaflık sunar. Ayrıca, istenmeyen değişiklikleri çözmek için eski sürümlerinize geri dönmenize veya herhangi bir çalışma kaybetmeden daha yeni bir sürüme yükseltmenize olanak tanır.

  Kullanıma Hazır Topluluk Reçeteleri

  Workato platformu 225.000’den fazla topluluk reçetesiyle birlikte gelir ve yeni çalışan işe alımı, müşteri başarısı vb. gibi popüler iş akışlarını ele alır. ServiceNow, Workday ve Salesforce topluluktaki popüler uygulamalardan bazılarıdır. Sıfırdan başlamak yerine, reçeteyi topluluktan kopyalayabilir ve dakikalar içinde özelleştirebilirsiniz. İşbirliğine dayalı topluluğun gücü, mevcut reçeteler üzerinde değişiklik yapmayı kolaylaştırır.

  RecipeIQ ile Akıllı Otomasyon

  Workato’daki RecipeIQ, entegrasyon ve otomasyon oluşturmanıza yardımcı olmak için makine öğrenimi algoritmasını içerir. Ayrıca, akıllı iş akışları sağlamak için Salesforce Einstein ve IBM Watson gibi yapay zeka destekli hizmetleri birleştirir. Yapay zeka platformlarıyla bu tür entegrasyonlar, akıllı müşteri hizmetleri, dijital müşteri yolculukları ve daha fazlası gibi mevcut iş süreçlerinizi yeniden tasarlamanızı sağlar.

  Workato, şirket içi ve bulut tabanlı uygulamalar dahil olmak üzere uygulamaları entegre etmek için kodsuz bir yol oluşturmanıza izin vererek, sistemlerin birbirleriyle işbirliği yapmasını sağlamak için size hızlı ve basit bir yol sağlar. Workato, iş akışınızı otomatikleştirir ve üretkenliği artırır.

  Workato’yu hemen bugün ücretsiz deneyin! 

You may also like

Yapay Zeka, Makine Öğrenimi, Derin Öğrenme ve Bu Teknolojilerden Faydalanan Pazarlama Araçlarının Özelliklerine Genel Bir Bakış
Yudum Yaman

Yudum Yaman

Eylül 7, 2023

Yapay Zeka, Makine Öğrenimi, Derin Öğrenme ve Bu Teknolojilerden Faydalanan Pazarlama Araçlarının Özelliklerine Genel Bir Bakış

Derin öğrenme ve evrişimsel sinir ağları alanında on ay süresince master seviyesinde Tübitak projesi araştırma görevlisi olarak çalışmış,...

Ürün Veri Analizi Aracı Tercihi ve Elde Edilen Veriden En Etkin Şekilde Yararlanabilmek
Yudum Yaman

Yudum Yaman

Temmuz 31, 2023

Ürün Veri Analizi Aracı Tercihi ve Elde Edilen Veriden En Etkin Şekilde Yararlanabilmek

Pazarlama dünyasında performans veri analizlerinizi, kullanıcı deneyimi A/B testlerinizi, kişiselleştirme çalışmalarınızı gerçekleştirmek için tercih edeceğiniz araçların bütünü ve...

Veri Ambarı nedir ve şirketinize nasıl faydalar sağlar?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Ağustos 4, 2022

Veri Ambarı nedir ve şirketinize nasıl faydalar sağlar?

Şirketlerin genel olarak en büyük problemlerinden biri çok büyük miktarlardaki verilerini düzenlemek, sorgulamak ve analiz etmektir. Veri ambarı...

Data mapping nedir ve nasıl etkili bir şekilde uygulayabilirsiniz?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Aralık 27, 2021

Data mapping nedir ve nasıl etkili bir şekilde uygulayabilirsiniz?

Uygulamalar genellikle örtüşen alanlar kullansa da, etiketleri biraz farklı görülebilmektedir.Örneğin, çalışanlarınızın e-posta adresleri söz konusu olduğunda, insan kaynakları...

Veri Senkronizasyonu Nedir ve Neden Önemlidir?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Kasım 30, 2021

Veri Senkronizasyonu Nedir ve Neden Önemlidir?

Çalışanlarınız genellikle farklı uygulamalarda aynı verileri görüntüler. Pazarlama ekibiniz potansiyel müşterileri bir pazarlama otomasyon platformunda görebilirken, satış temsilcileriniz...

Veri Siloları Nedir ve İşinizi Nasıl Etkiler
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Ağustos 5, 2021

Veri Siloları Nedir ve İşinizi Nasıl Etkiler

Mükemmel müşteri verileri olmadan mükemmel müşteri hizmeti sağlamak imkansızdır. Özellikle günümüzün veri odaklı dünyasında, şirketlerin bilinçli kararlar vermek...

Yapay Zeka, Makine Öğrenimi, Derin Öğrenme ve Bu Teknolojilerden Faydalanan Pazarlama Araçlarının Özelliklerine Genel Bir Bakış
Yudum Yaman

Yudum Yaman

Eylül 7, 2023

Yapay Zeka, Makine Öğrenimi, Derin Öğrenme ve Bu Teknolojilerden Faydalanan Pazarlama Araçlarının Özelliklerine Genel Bir Bakış

Derin öğrenme ve evrişimsel sinir ağları alanında on ay süresince master seviyesinde Tübitak projesi araştırma görevlisi olarak çalışmış,...

Ürün Veri Analizi Aracı Tercihi ve Elde Edilen Veriden En Etkin Şekilde Yararlanabilmek
Yudum Yaman

Yudum Yaman

Temmuz 31, 2023

Ürün Veri Analizi Aracı Tercihi ve Elde Edilen Veriden En Etkin Şekilde Yararlanabilmek

Pazarlama dünyasında performans veri analizlerinizi, kullanıcı deneyimi A/B testlerinizi, kişiselleştirme çalışmalarınızı gerçekleştirmek için tercih edeceğiniz araçların bütünü ve...