RCS Mesajlaşma Nedir? Müşteri Deneyimi, RCS ile Nasıl Geliştirilebilir?

RCS Mesajlaşma Nedir? Müşteri Deneyimi, RCS ile Nasıl Geliştirilebilir?

Cinar Cifter

Cinar Cifter

Aralık 23, 2021

RCS mesajlaşma hizmeti, getirdiği yeniliklerle mesajlaşma dünyasını hızla değiştirmektedir. Yanıt önerileri ve zengin medya içerikleri...

RCS mesajlaşma hizmeti, getirdiği yeniliklerle mesajlaşma dünyasını hızla değiştirmektedir. Yanıt önerileri ve zengin medya içerikleri gibi gelişmiş özelliklerle RCS mesajlaşma, satış ve destek ekiplerinin müşterilerle bağlantı kurması için birçok yeni fırsat sunmaktadır.

Bir gün telefonunuza bilinmeyen bir numaradan, en sevdiğiniz mağazalardan birinde büyük bir indirim olduğunu bildiren bir kısa mesaj geldiğini görebilirsiniz. Kısa mesajda herhangi bir resim veya marka logosu bulunmadığı gibi, yalnızca daha fazla ayrıntı görüntülemek için tıklamanız gereken spam görünümlü bir URL bulunmaktadır.

Şimdi aynı kısa mesajın, açık ve tanınabilir bir markalama içeren halini düşünün. Mesajda doğrudan satın alma seçeneği ve kaydırarak görüntüleyebileceğiniz göz alıcı ürün resimleri bulunmaktadır. Şüpheli görünen bağlantılar veya URL yönlendirmesi görünmemektedir.

Hangisinin daha çok dikkatinizi çekeceğini düşünüyorsunuz? Ürün görsellerine sahip ikinci mesajın dikkatinizi çekeceğini düşünüyorsanız, biz de aynı fikirdeyiz.

SMS (kısa mesaj servisi) hizmeti ile RCS (Rich Communication Services) hizmeti arasındaki bariz fark işte budur. Adından da anlaşılacağı gibi, RCS yani Zengin İletişim Hizmetleri, işletmelerin müşteriler için daha keyifli bir mesajlaşma platformu sağlamak için kullanabilecekleri daha zengin ve güncel özellikler içermektedir. RCS genel olarak mesajlaşmada kullanılır ve buna RCS mesajlaşma hizmeti adı verilmektedir.

RCS mesajlaşma hizmeti nedir?

RCS mesajlaşma hizmeti, yüksek kaliteli görüntüler, mesaj okunma bilgileri, önerilen yanıtlar, grup sohbetleri ve ticaret iş akışları gibi özelliklere sahip modern bir mesajlaşma deneyimidir.

Çoğu kişi muhtemelen WhatsApp ve Facebook Messenger gibi diğer mesajlaşma ve sosyal platformlarda RCS hizmetinin içerdiği özellikleri kullanıyorlardır. Ancak RCS mesajlaşma hizmetinde tüm bu özellikler, müşterinin hücresel cihazı ve operatörü aracılığıyla mesajlaşma yeteneklerine entegre edilmiştir.

Zendesk ürün müdürü Stephanie Langlois, RCS mesajlaşma hizmetinin “çok daha fazla esneklik sağladığını ve bugünlerde sosyal kanallardan beklenen hizmetlere çok benzediğini” vurgulamaktadır.

Müşterilerin, RCS mesajlaşma hizmetini kullanmak için hem doğru operatöre hem de doğru cihaza sahip olması gereklidir. Çoğu büyük operatör artık Android destekli Google ve Samsung cihazlarında RCS özellikleri sunmaktadır. (Bunları Samsung Mesajları veya Google Mesajları olarak da biliyor olabilirsiniz.)

RCS Mesajlaşma Hizmetinin 3 Avantajı

RCS mesajlaşma hizmetinin, hem müşteriler hem de şirketler için bir kazançlıdır. Müşteriler için güvenli, dinamik ve tutarlı bir kullanıcı deneyimi sağlamaktadır. Diğer taraftan, satış ve servis temsilcileri, müşteri sorularını daha verimli bir şekilde çözüp, yardımcı olan karmaşık mesajları kolayca gönderilebilmektedir.

1. Daha iyi bir müşteri deneyimi sağlar

RCS mesajlaşma hizmeti ile müşteriler çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşarlar. RCS mesajlaşma hizmeti, mesaj yoluyla bir satın alma işlemini tamamlamak, bir temsilci ile iletişim kurmak veya bir bültene kayıt olmak dahil olmak üzere sorunsuz seçenekler sunmaktadır.

RCS’den önce, müşteriden SMS üzerinden bir işlemi (bülten aboneliği gibi) tamamlamasını istemek, bir URL göndermek anlamına geliyordu. Müşteri bağlantıya tıkladığında, gerekli bilgileri doldurması için bir web sayfasına yönlendirilirdi. RCS mesajlaşma hizmetinde, bu işlem doğrudan mesaj üzerinden yapılabilir. Müşterilerin işlem yapmak için platformdan ayrılmaları veya ekranları değiştirmeleri gerekmez, bu nedenle çok daha kullanıcı dostudur.

Birçok sosyal platform zaten bu yetenekleri sunduğundan, bazı işletmeler bu uygulamaları halihazırda kullanmaktadır. Ancak kısa mesaj yoluyla aynı veya benzer iş akışını gerçekleştirmek, sosyal medya kullanmayan kişilerle bağlantı kurma fırsatını sağlamaktadır.

2. Mesaj durumu ve etkililiği hakkında gerçek zamanlı veriler sunar

Bir Harvard Business Review raporunda, kuruluşların %82’si, ölçüm ve analitik verilerinin (okunma bilgileri dahil) gelişmiş mesajlaşma uygulamalarının en önemli yetenekleri olduğunu düşündüğünü ortaya koydu. Mesajların okunma bilgilerinin yanı sıra, bir müşterinin yanıt verdiğini temsilcilere bildiren göstergeleri de yararlıdır. SMS ve MMS bu tür bilgileri sağlamamaktadır.

RCS mesajlaşma hizmetini kullanırken, destek ve hizmet temsilcileri, müşterilerin mesajlarını okuyup okumadığını ve etkileşime girip girmediğini açıkça görebilir. Bu veriler daha sonra neyin etki yarattığını belirlemek ve iletişim stratejilerini geliştirmek için kullanılabilir. Ayrıca, yanıt süreleri ve tercih edilen iletişim kanalları hakkında bilgiler içeren ayrıntılı müşteri profilleri oluşturmanıza da yardımcı olabilir.

3. Tanınabilir marka bilinci oluşturarak müşterilere güven verebilirsiniz

Federal Ticaret Komisyonu, 2020’de kısa mesaj yoluyla yapılan 334.000’den fazla sayıda dolandırıcılık yapıldığını belirledi. Bu nedenle müşteriler genellikle bilinmeyen numaralardan gelen mesajlara karşı temkinli davranmaktadır.

RCS mesajlaşma hizmeti ile markalar, Twitter ve Instagram’daki  mavi onay işaretine benzer şekilde özel bir yetkili tarafından doğrulanabilir ve ardından doğrulanmış olarak işaretlenebilir. Doğrulanmış şirketler, farklı renkler, yazı tipleri ve logolarıyla mesajlarını markalaştırabilir. Bu, tanınma ve meşruiyet duygusu sağlayarak müşterinin güvenini ve etkileşim kurma olasılığını artırmaktadır.

Birçok müşteri, kısa mesajların sosyal medya mesajlaşmasından daha güvenli olduğunu düşünmektedir. Langlois, birçok insanın farklı sosyal kanallardaki güvenlik ve mahremiyet eksikliğini giderek daha çok fark ettiğini ve bu konuda “RCS mesajlaşma hizmetinin gerçekten harika bir alternatif olduğunu” belirtmektedir.

Müşterilerinizle etkileşim kurmak için RCS mesajlaşma hizmetini nasıl kullanabilirsiniz?

RCS mesajlaşma hizmeti, müşterilerle etkileşim kuran işletmeler için mesajlaşma yazılımını bir sonraki seviyeye taşıyor. Çok sayıda özellik, deneyimi daha görsel ve anlaşılır hale getirerek etkileşimleri basitleştirir ve zenginleştirir.

Önerilen yanıtları ve eylemleri sağlayın

Önerilen yanıtlar ve eylemler, müşterilerin işletmenizde bir sonraki adımı atmasını kolay ve verimli hale getirmektedir. Ayrıca, müşterileri yanıt yazmak veya daha fazla ayrıntı almak zorunda kalmaktan kurtarırlar.

Örneğin, müşterilerinden randevu ayarlamasını isteyen şirketler bir “şimdi planla” düğmesi sağlayabilir. Ardından, müşteriler randevularını doğrudan kısa mesaj aracılığıyla planlayabilirler. Müşterilerinizin randevu saatini ve tarihini onaylamasını istiyorsanız, bir “evet” veya “yeniden planla” gibi otomatik yanıt seçenekleri de sunabilirsiniz.

Müşteri desteği sorunları için, kullanıcıların sorunlarını hızla bir temsilciye iletebilmeleri için mesajlara bir “iletişim” düğmesi ekleyebilirsiniz. Bu sayede müşteriler ek sorulara sahip olduğunda müşteri hizmetlerine aramak yerine tek kanaldan tüm işlerini halledebilirler. Bu hem müşteri memnuniyetini hem de temsilci verimliliğini artıracaktır.

Yüksek kaliteli görsellerden faydalanın

RCS mesajlaşma hizmeti, mesajlara ortam kartları, carousel reklamları ve yüksek çözünürlüklü görseller ekleyerek etkileyici bir mesajlaşma deneyimi sunmanıza olanak tanır.

Carousel reklamlar, aynı anda birden fazla ürünü sergilemenize olanak tanır. Bu görsel olarak çekici gönderiler, sosyal medyada normal gönderilerden ortalama olarak 3,1 kat daha fazla etkileşim alır. Yüksek etkileşime sahip bu içeriği mesajlarınıza katarak müşterilerinizin markanıza olan ilgisini artırabilirsiniz.

Örneğin herkes tarafından tanınan Subway, görsel elementlere sahip bir RCS mesajlaşma hizmetini kullanarak, yalnızca metinden oluşan SMS kampanyasından %140 daha fazla dönüşüm elde etti.

Tüm işlemleri tek kanaldan yönetin

RCS mesajlaşma hizmeti, işlemleri mesaj yoluyla gerçekleştirmeyi kolaylaştırır. RCS mesajlaşma hizmeti ile, kullanıcıların satın alma işlemi yapmak veya makbuz, bilet ve diğer belgelere erişmek için ayrı bir web sitesine girme veya ayrı bir uygulama indirme zorunluğunu ortadan kaldırır. Bu, süreçleri hızlandırarak müşterileri ürünlerinizi satın almaya teşvik eder.

İşlemleri yönetmek için RCS mesajlaşma hizmetini kullanmanın birçok yolu vardır. Örneğin, konser salonları giriş biletlerini e-posta veya ayrı bir uygulama yerine mesaj yoluyla gönderebilir. Benzer şekilde, havayolları şirketleri biniş kartlarını mesaj olarak göndererek yolcuları başka bir uygulama indirmek zorunda kalmaktan kurtarabilir.

RCS mesajlaşma hizmetini kullanmaya başlayın!

Sonuç olarak, RCS mesajlaşma hizmeti basit fakat akıcı bir müşteri deneyimi sağlar. RCS mesajlaşma hizmetini için kullanmaya başlamak için Google’ın Jibe platformu aracılığıyla şirket profilinizi oluşturabilirsiniz. Doğrulama adımlarını tamamlandıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Ardından, RCS mesajlaşma hizmetini Zendesk gibi CRM aracınıza bağlayabilirsiniz. Bu sayede tüm mesajlaşma kanallarını tek bir yerden yönetebilirsiniz.

You may also like

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?
Damla Sönmez

Damla Sönmez

Eylül 21, 2023

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Müşteri deneyimi kusursuzdan sinir bozucuya kadar geniş bir yelpazede yer alır; her iki uç noktayı da asla unutamazsınız....

<strong data-lazy-src=
BtcTürk, Zendesk ile müşteri deneyimini nasıl geliştirdi?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Temmuz 27, 2022

BtcTürk, Zendesk ile müşteri deneyimini nasıl geliştirdi?

Güven, bir kripto para ticaret platformu için büyük bir değer taşır. İşte bu yüzden BtcTürk, müşterileriyle güven dolu...

Zendesk ile mesajlaşma: Dijital Öncelikli bir Dünyada Müşteri Hizmetleri
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Nisan 25, 2022

Zendesk ile mesajlaşma: Dijital Öncelikli bir Dünyada Müşteri Hizmetleri

Hepimiz, iş arkadaşlarımıza güncelleme iletmek ve - en önemlisi - arkadaşlarımız ve ailemiz ile konuşmak için mesajlaşma uygulamaları...

Sohbet robotu ve diyalog bazlı yapay zeka: Aralarındaki fark nedir?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Nisan 20, 2022

Sohbet robotu ve diyalog bazlı yapay zeka: Aralarındaki fark nedir?

İşletmeler, hizmet maliyetlerini düşürmek ve müşterilere daha iyi deneyimler sunmak için sohbet robotlarını ve diyalog bazlı yapay zekayı...

Otomasyonlar, Müşteri Hizmetlerini Nasıl Geliştirebilir?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Mart 24, 2022

Otomasyonlar, Müşteri Hizmetlerini Nasıl Geliştirebilir?

Destek ekipleri her işletme için büyük bir rol oynamaktadır. İster yüz yüze ister uzaktan olsun, müşterilere sundukları hizmetle...

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?
Damla Sönmez

Damla Sönmez

Eylül 21, 2023

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Müşteri deneyimi kusursuzdan sinir bozucuya kadar geniş bir yelpazede yer alır; her iki uç noktayı da asla unutamazsınız....

<strong data-lazy-src=