Online mağazanızın güvenilirliğini nasıl artırabilirsiniz?

Online mağazanızın güvenilirliğini nasıl artırabilirsiniz?

Cinar Cifter

Cinar Cifter

Haziran 28, 2021

Günümüzde online alışveriş yapanlar inanılmaz miktarda seçeneğe sahipler, ancak güvenli alışveriş söz konusu olduğunda ciddi endişeleri...

Günümüzde online alışveriş yapanlar inanılmaz miktarda seçeneğe sahipler, ancak güvenli alışveriş söz konusu olduğunda ciddi endişeleri bulunuyor.

Bir online mağaza sahibi olarak, güven oluşturmak zorlu gibi görünebilir. Sonuçta, internetten alışveriş yapanlar, aşina olmadıkları bir mağazadan satın alma konusunda oldukça temkinli olabilirler.

Online mağazanız için güvenilir bir itibar oluşturmak için kuracağınız dikkatli ve sistematik bir yaklaşım, mağaza deneyiminizin hangi yönlerinin güven kazandırdığını ve hangilerinin müşterilerin siteden ayrılmasına sebep olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Müşterilerin online mağazanıza ilişkin algılarını değerlendirmek için 4 adım

Potansiyel veya mevcut müşterilerinizin online mağazanızın güvenilirliği hakkında nasıl hissettikleri hakkında değerli bilgiler elde etmek için deneyimlerine daha yakından bakmak, verilerinizi incelemek, geri bildirim toplamak ve rakiplerinizin ne yaptığını takip etmek önemlidir.

Müşteri yolculuğunu deneyimleyin

Web sitenizi gözden geçirin ve objektif olarak deneyimlemeye çalışın. Güvenilirlik biraz soyut bir kavramdır, bu yüzden tam olarak neye bakmanız gerektiğinden emin olamayabilirsiniz. Kullanıcı deneyimi açısından, aşağıdaki sorulardan bazılarını göz önünde bulundurun:

 • Web siteniz gezinmesi kolay modern bir görünüme sahip mi?
 • “Hakkımızda” sayfanız var mı?
 • İletişim bilgilerinizi bulmak kolay mı?
 • Hem mağaza hem de ürün incelemeleriniz var mı?
 • Çeşitli ödeme seçenekleri sunuyor musunuz?
 • Gördüğünüz gibi, web sitenizin güvenilir olup olmadığını görmek için araştırmanız gereken birkaç “somut” şeyden daha fazlası var. Tabii ki, dikkate alınması gereken daha çok şey var.

  Gözünüzü dört açın ve yayınladığınız reklamlardan, tekrar satın almaları teşvik etmek amacıyla satın alma sonrası iletişimlere kadar, baştan sona müşteri yolculuğunu derinlemesine inceleyin.

  Verilerinize bakın

  Müşteri deneyiminden sonra analitiklerinizi incelemelisiniz. Bu potansiyel müşterileri nerede kaybettiğinizi öğrenmenizi sağlar.

  Web site sayfanızın sıçrama oranlarına (kullanıcıların sitenizdeki bir sayfayı ne sıklıkla ziyaret ettiğini ve ardından doğrudan ayrıldığını gösteren bir istatistik) bakın. Referans olarak, BigCommerce‘e göre, e-ticarette ortalama sıçrama oranı yaklaşık %45’tir. Bu oran yüksekse, nedenini araştırmanın zamanı gelmiş demektir.

  Kullanıcıların bu sayfalara nasıl ulaştığını öğrenin (ör. bir reklam veya popüler bir anahtar kelime araması) ve ardından açılış sayfasının kaynak bağlantı veya reklam tarafından oluşturulan beklentilerle eşleşip eşleşmediğini analiz edin. Eğer eşleşmeyenler varsa, bu sorunları birer birer ele alın.

  Kullanıcılarınızdan geri bildirim alın

  Firmanız dışından kişilerin fikirlerini almak her zaman faydalıdır. Arkadaşlarınız ve ailenizle başlayın. Ayrıca e-ticaret forumlarında aktif olan kişilerden geri bildirim isteyebilirsiniz.

  Ödeme sürecinden de geçtiklerinden emin olun ve beğenmedikleri her şeyi not alın. Bu geri bildirimi kişisel olarak almayın. Sonuçta bu optimizasyonla ilgili, övgüyle değil. Her eleştiriye katılmayabilirsiniz, ama en azından değerlendirebileceğiniz farklı bakış açıları görmüş olursunuz.

  Bütçeniz izin veriyorsa, e-ticaret optimizasyonu konusunda uzmanlaşmış bir ajans veya danışmanla iletişime geçin. Tabii ki, geri bildirim için kullanıcı yorumlarınızı okumayı unutmayın.

  Rakiplerinize göz atın

  Başarılı bir rakip markanızın sitesine göz atın. Başarı sapladığını düşündüğünüz belirli veya benzersiz şeyler var mı?

  Fark yaratan özellikler, hem mağaza hem de ürünler hakkında kullanıcı yorumlarını sitelerine koymak kadar basit bir şey de olabilir. Veya ayrıntılı ürün resimleri veya benzersiz ürün açıklamaları gibi daha az göze batan şeyler de olabilir. Benzersiz içeriğe sahip olmanın SEO’nuzu artıracağını ve arama sonuçlarında yüksek bir sıralamaya sahip olmanın da başlı başına büyük bir güven unsuru olduğunu unutmayın.

  Güvenilirliğinizi artırmak için başlangıç planınız

  Şimdi bir plan yapma zamanı. Hemen harekete de geçebilirsiniz ancak güven kazanmanın kısa vadeli bir proje olmadığını bilmek önemlidir. Zaman alır ve iyi takip edilmelidir. Sonuçta güveni kazanmak zor ama kaybetmek kolaydır.

  Sorumluları atayın

  Daha büyük şirketlerde, bir tür ekip oluşturmak isteyebilirsiniz. İşinize duyulan güven eksikliği tüm ekipleri etkileyebilir, bu nedenle bu konuda çalışmaların, ister sadece bilgilendirmek için olsun ister belirli bir roller olsun, herkesi içermesi önemlidir. Örneğin, müşteri hizmetleri ekibiniz kullanıcı yorumlarını incelemeli ve bunlara yanıt vermelidir. Hukuk ekibiniz de, Şartlar ve Koşullarınızı iyileştirebilir ve pazarlama ekibiniz reklamlarında iyi yorumlardan bazılarını paylaşabilir.

  Bir proje yönetimi aracıyla çabalarınızı optimize edin

  Proje yönetimi, güven oluşturma gibi uzun vadeli, ekipler arası bir proje için son derece önemlidir. Proje durumları ve son teslim tarihleriyle ilgili olarak birden fazla ekibi aynı platformda bir araya getirmek, sorunsuz bir iş akışı ve işbirliği için hayati önem taşır.

  monday.com, ekipler arası işbirliği için mükemmel bir araç sunar. Proje biletlerinde dahili ve harici tarafları etiketleyebilmenin yanı sıra, Google Dokümanlar, Slack, LinkedIn veya WooCommerce gibi ekibinizin kullandığı araçları hizmetlerine kolayca entegre edebilirsiniz. Bu araç, her ekibin platformunu kendileri için en iyi şekilde şekilde özelleştirmesini sağlar.

  Harekete geçin

  Sorunlarınızı belirledikten ve doğru araçları kullanarak bir plan yaptıktan sonra, planınızı eyleme geçirebilirsiniz. Farklı ekipler arasındaki güçlü iletişim de burada hayati önem taşır. İlgili tüm tarafların uyum içinde çalıştığından emin olmak için düzenli toplantılar yapabilirsiniz.

  Proje boyunca başarınızı ölçtüğünüzden emin olun. Herhangi bir değişikliği ne zaman uyguladığınızı not edin ve bunların sitenizin performansını artırıp artırmadığını görmek için sonraki haftalarda KPI’ları ve diğer bilgilendirici istatistikleri inceleyin.

  Google sertifikalı bir inceleme sistemi kullanıyorsanız, incelmeleriniz arama sonuçlarında veya Google Ads’de yıldız derecelendirmesi şeklinde görünebilir. Bu, incelemelerin bir müşteri daha sitenizi ziyaret etmeden önce şirketin itibarını etkilediğini açıkça gösterir. Kullanıcılarınızın size verdiği iyi yorum ve puanlar, potansiyel müşterilerinizi sitenize girmeye ve ürünlerinize bir şans vermeye teşvik edecektir.

  Baştan sona güven oluşturun

  Sonuç olarak, online itibarınızı geliştirmek, devamlı analiz ve işbirliği de dahil olmak üzere bilinçli bir çaba gerektirir.

  monday.com gibi her şeyi tek platformda bir araya getiren bir proje yönetimi aracıyla birlikte güven artırma çabalarınız, şirketinizin güvenilirliği ve nihayetinde dönüşüm oranlarınız üzerinde olumlu etkilere sahip olacaktır.

You may also like

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?
Damla Sönmez

Damla Sönmez

Eylül 21, 2023

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Müşteri deneyimi kusursuzdan sinir bozucuya kadar geniş bir yelpazede yer alır; her iki uç noktayı da asla unutamazsınız....

<strong data-lazy-src=
BtcTürk, Zendesk ile müşteri deneyimini nasıl geliştirdi?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Temmuz 27, 2022

BtcTürk, Zendesk ile müşteri deneyimini nasıl geliştirdi?

Güven, bir kripto para ticaret platformu için büyük bir değer taşır. İşte bu yüzden BtcTürk, müşterileriyle güven dolu...

Zendesk ile mesajlaşma: Dijital Öncelikli bir Dünyada Müşteri Hizmetleri
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Nisan 25, 2022

Zendesk ile mesajlaşma: Dijital Öncelikli bir Dünyada Müşteri Hizmetleri

Hepimiz, iş arkadaşlarımıza güncelleme iletmek ve - en önemlisi - arkadaşlarımız ve ailemiz ile konuşmak için mesajlaşma uygulamaları...

Sohbet robotu ve diyalog bazlı yapay zeka: Aralarındaki fark nedir?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Nisan 20, 2022

Sohbet robotu ve diyalog bazlı yapay zeka: Aralarındaki fark nedir?

İşletmeler, hizmet maliyetlerini düşürmek ve müşterilere daha iyi deneyimler sunmak için sohbet robotlarını ve diyalog bazlı yapay zekayı...

Otomasyonlar, Müşteri Hizmetlerini Nasıl Geliştirebilir?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Mart 24, 2022

Otomasyonlar, Müşteri Hizmetlerini Nasıl Geliştirebilir?

Destek ekipleri her işletme için büyük bir rol oynamaktadır. İster yüz yüze ister uzaktan olsun, müşterilere sundukları hizmetle...

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?
Damla Sönmez

Damla Sönmez

Eylül 21, 2023

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Müşteri deneyimi kusursuzdan sinir bozucuya kadar geniş bir yelpazede yer alır; her iki uç noktayı da asla unutamazsınız....

<strong data-lazy-src=