Facebook Business Manager’da İşletmenizin Doğrulanmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Facebook Business Manager’da İşletmenizin Doğrulanmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Cinar Cifter

Cinar Cifter

Nisan 30, 2021

İşletmenizi WhatsApp Business API ile entegre etmeye karar verdiyseniz, Facebook Business Manager'da şirketinizin doğrulama sürecini...

İşletmenizi WhatsApp Business API ile entegre etmeye karar verdiyseniz, Facebook Business Manager’da şirketinizin doğrulama sürecini tamamlamanız gerekecektir.

Facebook Business Manager nedir?

Bugünlerde bir işletmeye sahipseniz, Facebook’ta olmanız gerektiğini söylemeye gerek yok. 2,8 milyardan fazla aktif kullanıcısı ve yalnızca Hindistan’da 320 milyonu aşkın kullanıcıyla, bu platformun erişimi benzersizdir ve sizinki gibi işletmeler için bir pazarlama aracı olarak değeri çok büyüktür.

Facebook, iş araçlarını, iş varlıklarını ve çalışanların bu varlıklara erişimini yönetmek için İşletme Yöneticisine haklı olarak tek durak noktası adını veriyor. Özünde, tüm Facebook pazarlama ve reklamcılık faaliyetlerinizi yönetebileceğiniz bir platformdur. Birden fazla kullanıcının Instagram ve farklı ürün katalogları gibi ek kaynaklara erişimini de kontrol edebilirsiniz.

İşte Facebook Business Manager’ın size yardımcı olabileceği birkaç nokta:

 • İş faaliyetlerinizi kişisel profilinizden ayrı tutmanıza olanak tanır.
 • Facebook reklamlarını takip etmek için merkezi bir platform sağlar ve reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini gösteren ayrıntılı raporlar sunar.
 • Business Manager ile, varlıkların sahipliğini devretmeden sayfalarınıza ve satıcılarınıza, ortaklarınıza ve ajanslarınıza reklamlarınıza ulaşmalarını sağlayacak erişim izni verebilirsiniz.
 • Kişisel profiliniz ayrı tutulduğu için iş arkadaşlarınız tarafından yalnızca adınız, iş e-postanız, sayfalarınız ve reklam hesaplarınız görüntülenebilir.
 • Business Manager Oluşturmak

  Kimliğinizi doğrulamak için kişisel bir Facebook hesabına ihtiyacınız olsa da, işletme yöneticinizi kurduğunuzda iş arkadaşlarınızın kişisel hesabınıza erişimi olmayacaktır.

  1. Adım: business.Facebook.com‘a gidin ve sağ üstteki büyük mavi Hesap Oluştur düğmesini tıklayın.

  2. Adım: Facebook Business Manager hesabınızı yönetmek için kullanmak istediğiniz işletme adınızı, kendi adınızı ve iş e-posta adresini girin, ardından İleri’ye tıklayın.

  3. Adım: Sonraki adım, işletme ayrıntılarınızı girmektir: konum, iş adresi, iş telefon numarası ve internet sitesi. İşletme Yöneticisi hesabınızı kendi işletmenizi tanıtmak için mi yoksa diğer işletmelere (bir ajans gibi) hizmet sağlamak için mi kullanacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Bitirdiğinizde Gönder’i tıklayın.

  4. Adım: Ardından, hesabınızı oluşturmak için kullandığınız e-posta kimliğinin onaylanması için bir e-posta alacaksınız. Konusu “İş e-postanızı onaylayın” olacaktır. Bu mesajın içinde Şimdi Onayla’yı tıklayın.

  İşletmeniz için Doğrulama Sürecine devam etmek için İşletme Yöneticisi davetini kabul etmeniz gerekir. Bu, Facebook’un iş e-posta kimliğinizi Facebook Kimliğinizle eşleştirebilmesi için yapılır. Bunu yaptıktan sonra, Facebook Business Manager’da işletmenizin doğrulanmasına devam edebilirsiniz.

  Facebook İşletme Doğrulamasına başlamadan önce ihtiyacınız olacak belgelerin listesine bir göz atın:

  Facebook’un işletmenizi doğrulaması için kayıtlı işletmenin yasal adını, adresini ve telefon numarasını onaylaması gerekir. Facebook ayrıca, onlara gönderdiğiniz tüm bilgileri doğrulamak için MCA (Kurumsal İlişkiler Bakanlığı) kayıtlarını çapraz kontrol eder. Bu nedenle, Facebook’un doğrulama talebinizi reddetmesini önlemek için en güncel ve doğru belgeleri gönderdiğinizden emin olmak iyi bir fikirdir. İşletmenizin yasal adını, adresini ve telefon numarasını onaylamak için aşağıdaki belgeler kabul edilmektedir:

 • Yerel, eyalet veya merkezi hükümetten işletme ruhsatı ve izinleri
 • Kuruluş veya kuruluş sertifikası (Ör: GST Sertifikası)
 • Ana Sözleşme
 • İşletme Banka Hesap Özetleri
 • İşletme Kredi Raporları
 • Sırasıyla işletmenizin yasal adresini, adını ve telefon numarasını gösteren elektrik faturaları (Ör: telefon veya elektrik faturası)
 • Yukarıda belirtilenler dışında başka bir belge kullanmayı planlıyorsanız, planlarınızı değiştirseniz iyi olur. Aşağıda yasal ad, adres ve telefon numarası doğrulanması için kabul edilmeyecek belgelerin bir listesi bulunuyor:

 • Faturalar
 • Satın alma siparişleri
 • Şirket için kendi kendine doldurulan uygulamalar
 • Siz veya şirketiniz tarafından verilen vergi beyannameleri
 • Kişisel banka ekstreleri
 • Web sitesi baskısı
 • Şirket el ilanları, antetli kağıtlar gibi diğer belgeler
 • İşletmenizi Nasıl Doğrulayabilirsiniz

  1. Adım: İşletme yöneticinize gidin ve sol taraftaki panelde “Güvenlik Merkezi” ne tıklayın ve “Doğrulamayı Başlat” düğmesine tıklayın

  2. Adım: Burada, yasal işletme adı, adresi, telefon numarası ve web sitesini içeren işletme ayrıntılarınızı girmeniz gerekecektir.

  3. Adım: Facebook, yasal işletmelerin bir listesini oluşturacaktır. Listeden doğru işletmeyi seçmeniz gerekiyor.

  4. Adım: İşletme Ayrıntılarınızı onaylamak için, erişiminiz olan telefon numarasını seçmeniz ve “İleri” yi tıklamanız gerekiyor.

  Artık metin, arama veya e-posta yoluyla bir doğrulama kodu almayı seçebilir ve bilgilerinizi doğrulayabilirsiniz. Ve bu kadar! Her şeyi doğru bir şekilde yaptıysanız ve gerekli belgeleri gönderdiyseniz, Facebook işletme doğrulamanızı kısa sürede başarıyla tamamlamalısınız. 

  Facebook İşletme Doğrulaması ne kadar sürer?

  Belgeleriniz sıralıysa, doğrulamanızın tamamlanması 5 iş gününden fazla sürmemelidir. Facebook, kurulumunuzun gözden geçirilmesiyle genellikle 3 iş günü içinde geri döner ve herhangi bir ek belgeye ihtiyaç duymaları durumunda, aynı şekilde 3-5 iş günü içinde yanıt verir.

  Öyleyse doğrulama sürecini izlemeniz mümkün mü? Kesinlikle!

  Bunu Facebook Business Manager içinde, “İşletme Ayarları” altında yapabilirsiniz. İşletmeniz doğrulanmışsa. Bunun gibi görünecek:

  Hala bir zorluk mu yaşıyorsunuz? Facebook İşletme Doğrulamanızın neden başarısız olabileceği aşağıda açıklanmıştır:

  1. Yasal İsim ve Adres Kanıtı için gönderdiğiniz belgelerde tutarlı olmayan ayrıntılar varsa, doğrulamanız reddedilebilir. Facebook, işletme doğrulaması için gönderdiğiniz kanıtı doğrulamak için üçüncü taraf veritabanlarını kullanır, bu nedenle bahsettiğiniz yasal adın ve adresin MCA (Kurumsal İlişkiler Bakanlığı) kayıtlarındakiyle aynı olduğundan emin olun!
  2. Gönderdiğiniz taranmış belgelerde, karalanmış herhangi bir el yazısı not bulunmamalıdır. Belgede sahte olabileceğini gösteren herhangi bir şey varsa, doğrulamanız reddedilecektir.
  3. Facebook’a gönderdiğiniz web sitesinin, web sitenizin altbilgisinde Ticari Yasal Adın bulunduğundan emin olmalısınız, aksi takdirde reddiye neden olabilir.
  4. Facebook İşletme Doğrulamasına kaç kez başvurabilirsiniz?

   Gördüklerimize göre, Facebook, düzeltilmiş belgeler göndermek ve doğrulama için başvurmak için 3 şansı veriyor. Facebook İşletme Doğrulaması’na başvurma özelliğini devre dışı bırakabilirler.

   Facebook İşletme Doğrulamasında hızlı bir onay için ipuçları

   • Etki Alanınızı Doğrulayın – Facebook, tıklama tuzağı ve yanlış bilgilerin yayılmasını kontrol etmenin bir yolu olarak küçük resimleri, başlıkları ve açıklamaları düzenleme, bağlama yeteneğini sınırladığından, etki alanınızı doğrulamak, işletme doğrulaması amacıyla olmasa bile iyi bir fikirdir. Ancak, bunu yapmanız, Business Manager’da etki alanınızın sahipliğini talep etmeniz için bir yol sağlar.
   • Gönderdiğiniz belgeleri yakından kontrol etmeli ve hepsindeki bilgilerin tutarlı olduğundan ve MCA ile iş ayrıntılarından farklı olmadığından emin olmalısınız.
   • Belgeye ve nereden verildiğine bağlı olarak, hazırlandığı dil diğerlerinden farklı olabilir. İnceleyen kişinin kolayca doğrulayabilmesi için gönderdiğiniz belgelerin dilini doğru şekilde seçtiğinizden emin olun:
   • Müşterilerin beklentileri her geçen gün değişiyor. Kullanıcılarınız ve potansiyel yeni müşterilerinizle diledikleri platformdan destek sağlayarak markanızı bir adım öne taşıyabilirsiniz. Facebook entegrasyonu dahil olmak üzere Zendesk’in güçlü ürünleri, hemen kullanıma hazırdır. Dolayısıyla, destek ekibinizin operasyonunu iyileştirmeye bir an önce başlayabilirsiniz. Esnek ve dinamik yapısı sayesinde markanızın gelişimine uyum sağlayabilir. Daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilir veya buradan kayıt olabilirsiniz.

You may also like

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?
Damla Sönmez

Damla Sönmez

Eylül 21, 2023

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Müşteri deneyimi kusursuzdan sinir bozucuya kadar geniş bir yelpazede yer alır; her iki uç noktayı da asla unutamazsınız....

<strong data-lazy-src=
BtcTürk, Zendesk ile müşteri deneyimini nasıl geliştirdi?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Temmuz 27, 2022

BtcTürk, Zendesk ile müşteri deneyimini nasıl geliştirdi?

Güven, bir kripto para ticaret platformu için büyük bir değer taşır. İşte bu yüzden BtcTürk, müşterileriyle güven dolu...

Zendesk ile mesajlaşma: Dijital Öncelikli bir Dünyada Müşteri Hizmetleri
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Nisan 25, 2022

Zendesk ile mesajlaşma: Dijital Öncelikli bir Dünyada Müşteri Hizmetleri

Hepimiz, iş arkadaşlarımıza güncelleme iletmek ve - en önemlisi - arkadaşlarımız ve ailemiz ile konuşmak için mesajlaşma uygulamaları...

Sohbet robotu ve diyalog bazlı yapay zeka: Aralarındaki fark nedir?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Nisan 20, 2022

Sohbet robotu ve diyalog bazlı yapay zeka: Aralarındaki fark nedir?

İşletmeler, hizmet maliyetlerini düşürmek ve müşterilere daha iyi deneyimler sunmak için sohbet robotlarını ve diyalog bazlı yapay zekayı...

Otomasyonlar, Müşteri Hizmetlerini Nasıl Geliştirebilir?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Mart 24, 2022

Otomasyonlar, Müşteri Hizmetlerini Nasıl Geliştirebilir?

Destek ekipleri her işletme için büyük bir rol oynamaktadır. İster yüz yüze ister uzaktan olsun, müşterilere sundukları hizmetle...

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?
Damla Sönmez

Damla Sönmez

Eylül 21, 2023

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Müşteri deneyimi kusursuzdan sinir bozucuya kadar geniş bir yelpazede yer alır; her iki uç noktayı da asla unutamazsınız....

<strong data-lazy-src=