Discord: İletişimin yeni yolu

Discord: İletişimin yeni yolu

Cinar Cifter

Cinar Cifter

Nisan 16, 2021

Discord, başlangıçta oyuncular için oluşturulmuş bir grup sohbet platformudur ve o zamandan beri birçok topluluk için genel bir iletişim...

Discord, başlangıçta oyuncular için oluşturulmuş bir grup sohbet platformudur ve o zamandan beri birçok topluluk için genel bir iletişim platformu haline gelmiştir. Son zamanlarda pandemi dolayısıyla daha fazla insan çalıştığı, oyun oynadığı ve çevrimiçi sosyalleştiği için popülaritesi arttı ve platform şu anda yaklaşık 140 milyondan fazla aktif aylık kullanıcıya sahip. 

Bu makalede sizlere Discord hakkında bilmeniz gerekenleri ve Zendesk ile olan entegrasyonunun müşteri hizmetlerinize nasıl faydalar sağlayacağını açıklayacağız.

Discord nedir ve nelerden oluşur?

Discord ilk olarak 2015 yılında, insanların birlikte PC oyunları oynarken kolayca iletişim kurmaları için bir araç olarak piyasaya sürüldü. Hizmet, kullanıcıların çeşitli metin ve ses kanallarından oluşabilen sunucular oluşturmasına olanak tanır. Temel düzeyde Discord, üyelerin birbirlerine mesaj göndermesine izin verecek şekilde oluşturulmuştur.

Discord şu anda 140 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Eski kimliği “esas olarak oyuncuların popüler PC oyunlarında rekabet ederken iletişim kurmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir uygulama” idi. 2020’de basit bir slogan olan “Konuşma Ortamınız” ile yeniden markalandı. Şirkete göre, 2020’de aktif Discord kullanıcılarının yaklaşık %70’i, platformu oyun dışı amaçlarla veya oyun ve günlük kullanımın bir karışımı için kullandıklarını bildirdi. 

Discord’a katılmak, masaüstü tarayıcınızdaki bir hizmeti kullanmak veya Android, iOS, Linux, macOS ve Windows için mevcut olan ücretsiz uygulamayı indirmek kadar kolaydır. Kullanıcılar bir e-posta adresiyle Discord’a kaydolup bir kullanıcı adı oluşturmalıdır. Kullanıcı adlarının sonlarına “ayırt edici” bir ekleme olarak “#” ile dört basamaklı bir numara atanır. Bu sayede kullanıcı adınız için kafa yormanıza gerek kalmaz. Dilediğiniz kullanıcı adı çoktan kullanımda olsa bile farklı bir numaraya sahip olduğunuz için aynı adı kullanabilirsiniz.

Her topluluğa “sunucu” denir. Sunucular metin kanalları (başkalarıyla konuşmak için yazabileceğiniz) ve sesli kanallarla (başkalarıyla sesli sohbet yapabileceğiniz) sahiptir. Ayrıca videolar, resimler, internet bağlantıları, müzik ve daha fazlasını paylaşabilirsiniz. Her sunucunun genellikle, her biri farklı bir konuya adanmış veya farklı kuralları olan birden fazla kanalı vardır. Örneğin, “Film” adlı bir sunucunun altında “Romantik” ve “Aksiyon” gibi farklı kanallar açabilirsiniz. İmkanlar sonsuzdur. 

Kendi sunucunuzu başlatmak veya diğer sunuculara katılmak ücretsizdir. Her biri farklı bir konuya ayrılmış binlerce farklı Discord sunucusu vardır. Bir şeye ilgi duyuyorsanız, bunun için bir Discord sunucusu bulma şansınız yüksektir. Bu, özellikle Discord’un en popüler sunucularının çoğunu oluşturan video oyunları için geçerlidir.

Kanalları oluştururken, dilerseniz kategorilere göre sıralayabilirsiniz. Sunucular ve kanallar sol kısımda bulunur. Sunucu üyelerinin listesi ise sağda bulunur. En üstte (veya mobil cihazda altta) arkadaş ekleyebilir ve mesaj gönderebilir, sunucuları arayabilir ve bir sunucuda sizden bahsedilip bahsedilmediğini görebilirsiniz.

Tek bir kullanıcı 100 sunucuya kadar katılabilir ve hangi sunuculardan bildirim almak istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Katıldığınız her sunucu için kendinize farklı bir takma ad bile verebilirsiniz. Arkadaşlarınızın doğrudan iletişim kurmak için bir sunucuyu paylaşması gerekmese bile, istediğiniz bir sunucuya arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz.

Zendesk ve Discord

Dijital müşteri hizmetleri çağında, müşteriler size kendileri için en uygun kanallardan ulaşabilmeyi beklerler. Buna telefon ve e-posta dahildir, ancak giderek artan bir şekilde müşterilerin arkadaşlarıyla ve aileleriyle kullandığı mesajlaşma uygulamalarında ve kendi web sitelerinizde ve mobil uygulamalarınızda canlı sohbet ve mesajlaşma yoluyla erişilebilir olmak anlamına gelir.

Peki ya müşterilerinizle direkt bulundukları kanal üzerinden iletişim kurabilseniz? Discord ve Zendesk entegrasyonu ile bu mümkün!

Bir oyunun ortasında sorunları bildirmek rahatsız edici ve sinir bozucu olabilir. Bunu ortadan kaldırmak için müşterilerinizle direkt oyun sahalarında buluşabilirsiniz. Kullanıma hazır entegrasyonumuz, işletmelerin doğrudan Discord sunucusundan sorunsuz destek sağlamasına olanak tanır. 

Sorunsuz, kişiselleştirilmiş destek sunabilirsiniz

Basit bir kurulumdan sonra, destek deneyimini kişiselleştirmek için Zendesk Bot’unu yapılandırabilirsiniz. Kullanıcılar daha sonra Discord’da eğik çizgi komutlarını (Discord kanalında botları harekete geçiren / işareti ile başlayan mesajlar) kullanarak yardım alabilir. Kullanıcılar destek ekibinize mesaj gönderebilir, tüm güncellemeleri yanıtlayabilir ve talep durumlarını kontrol edebilir – hem de Discord’dan ayrılmadan!

Temsilcilerinize doğru bağlamı sağlayabilirsiniz

Discord entegrasyonuyla, temsilciler yanıt verebilir ve sorunları doğrudan kendi çalışma alanlarından çözmek için gerekli bağlamı elde edebilir. Önemli bilgileri önceden toplamak için Discord görüşmesindeki formlardan yararlanarak ekiplerinizin kullanıcılarınızın ihtiyaç duyduğu kişiselleştirilmiş yardımı hızlı ve eksiksiz bir şekilde sunmasını sağlayın.

Self servis ile sorunları çözebilirsiniz

Zendesk botunun self servis seçenekleriyle kullanıcılarınızın sorunlarını kendilerinin çözmesine yardımcı olun. Zendesk Bot’u en alakalı SSS’ler veya yardım merkezi makaleleri ile yanıt verecek şekilde yapılandırın. Kullanıcının bir temsilciyle konuşması gerekiyorsa, bot önce talebi aciliyetine göre sıraya koymaya yardımcı olmak ve bileti doğru temsilciye yönlendirmek için bir dizi basit soru soracaktır.

İşbirliği yapmak, içerik oluşturmak veya arkadaşlarınızla en sevdiğiniz oyunlara göz atmak için sanal bir alana ihtiyacınız olsun, Discord hızla internetin birincil buluşma yeri haline geliyor. Discord’u müşteri desteği kanallarınıza dahil ederek siz de değişimi yakalayın. Zendesk‘in Discord ile entegrasyonu sayesinde kullanıcılarınıza iletişimi kolaylaştırarak müşteri hizmetlerinizi geliştirirken müşteri memnuniyetinizi de artırabilirsiniz!

Hemen başlayın!

You may also like

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?
Damla Sönmez

Damla Sönmez

Eylül 21, 2023

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Müşteri deneyimi kusursuzdan sinir bozucuya kadar geniş bir yelpazede yer alır; her iki uç noktayı da asla unutamazsınız....

<strong data-lazy-src=
BtcTürk, Zendesk ile müşteri deneyimini nasıl geliştirdi?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Temmuz 27, 2022

BtcTürk, Zendesk ile müşteri deneyimini nasıl geliştirdi?

Güven, bir kripto para ticaret platformu için büyük bir değer taşır. İşte bu yüzden BtcTürk, müşterileriyle güven dolu...

Zendesk ile mesajlaşma: Dijital Öncelikli bir Dünyada Müşteri Hizmetleri
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Nisan 25, 2022

Zendesk ile mesajlaşma: Dijital Öncelikli bir Dünyada Müşteri Hizmetleri

Hepimiz, iş arkadaşlarımıza güncelleme iletmek ve - en önemlisi - arkadaşlarımız ve ailemiz ile konuşmak için mesajlaşma uygulamaları...

Sohbet robotu ve diyalog bazlı yapay zeka: Aralarındaki fark nedir?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Nisan 20, 2022

Sohbet robotu ve diyalog bazlı yapay zeka: Aralarındaki fark nedir?

İşletmeler, hizmet maliyetlerini düşürmek ve müşterilere daha iyi deneyimler sunmak için sohbet robotlarını ve diyalog bazlı yapay zekayı...

Otomasyonlar, Müşteri Hizmetlerini Nasıl Geliştirebilir?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Mart 24, 2022

Otomasyonlar, Müşteri Hizmetlerini Nasıl Geliştirebilir?

Destek ekipleri her işletme için büyük bir rol oynamaktadır. İster yüz yüze ister uzaktan olsun, müşterilere sundukları hizmetle...

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?
Damla Sönmez

Damla Sönmez

Eylül 21, 2023

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Müşteri deneyimi kusursuzdan sinir bozucuya kadar geniş bir yelpazede yer alır; her iki uç noktayı da asla unutamazsınız....

<strong data-lazy-src=