Uzaktan Çalışma Yazılımıyla Evinizden Başarıya Ulaşın

Uzaktan Çalışma Yazılımıyla Evinizden Başarıya Ulaşın

Cinar Cifter

Cinar Cifter

Haziran 11, 2021

COVID-19 salgını çalışma şeklimizi sonsuza dek değiştirdiğinde uzaktan çalışma zaten yükselişteydi. Bununla birlikte, 2020'de dünya, öğle...

COVID-19 salgını çalışma şeklimizi sonsuza dek değiştirdiğinde uzaktan çalışma zaten yükselişteydi. Bununla birlikte, 2020’de dünya, öğle yemeği molasında yemek pişirmekten Zoom toplantılarına eşofmanla katılmaya kadar evden çalışmanın zevklerini gerçekten tattı. 

İş dünyasının geleceği uzaktan çalışma gibi görünüyor, ancak işletmenizin uzaktan çalışmanın getirdiği zorlukları karşılamaya hazır olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Cevap: uzaktan çalışma yazılımı ile.

Bu makalede, uzaktan çalışma eğilimini, nereye doğru gittiğini ve uzaktan çalışma dünyasına hangi yazılımlara uyum sağlamanız gerektiğini açıklayacağız. Hazırsanız başlayalım!

Uzaktan çalışma: kalıcı olan trend

 Uzaktan çalışma trendi bir süredir popülerlik kazanıyor. Pandemiden önceki 5 yıl boyunca, Amerika’da yarı zamanlı uzaktan çalışan insanların sayısı %44 artmıştı.

2020’nin benzeri görülmemiş olayları, şirketleri uzaktan çalışma modelini daha hızlı benimsemeye zorladı. Şirketler, uzaktan çalışmanın çalışanların üretkenliğini veya gelirini azaltmadığını fark etti. Aslında, uzaktan çalışma, çalışanlar için daha iyi bir iş – yaşam dengesi oluşturmaya yardımcı olduğundan, aslında üretkenliği artırabilir. Ayrıca, bu çalışma modeli maliyetleri düşürdüğü için, aslında kar marjlarını artırarak onu iki taraf için de kazançlı hale getirir.

Kuruluşların ve bu kuruluşlardan 5’te 2’si tamamen uzak şirketler olarak tanımlanıyor. Dahası, şirketlerin %46’sı çalışanlarına düzenli olarak uzaktan çalışma seçenekleri sunmaya devam etmeyi düşündüklerini söylüyor, bu nedenle uzaktan çalışma yakın zamanda ortadan kalkmayacak.

Uzaktan çalışmanın en önemli faydaları nelerdir?

Hala uzaktan çalışmanın işletmeniz için doğru karar olduğuna ikna olmadınız mı?

İşte karar vermenize yardımcı olacak en önemli 6 fayda.

1. Uzaktan çalışma, iş-yaşam dengesini iyileştirir

Uzaktan çalışanların %40’ı en büyük avantajın esnek bir programa sahip olmak olduğunu söylüyor. 

Kuruluşlar, ofis koltuklarında oturarak günde 8 saat geçirmenin işlerin yapılacağını garanti etmediğini fark ettiler. Esneklik, çalışanların işlerini yaşamlarına uyacak şekilde organize etmelerini sağlar. Bu da çalışanların daha iyi sonuçlar vermesine katkıda bulunur.

2. Uzaktan çalışanlar daha üretkendir

Uzaktan çalışan mutlu bir çalışandır ve mutlu çalışanlar daha üretkendir.

Uzaktan çalışanların %65’i, iş yerindeki dikkat dağınıklıklarının azalmasını en büyük üretkenlik artırıcılardan biri olarak göstererek evde işten daha üretken olduklarını söylüyor.

Artan çalışan verimliliği, işletmeniz için daha fazla gelir anlamına gelir.

3. Uzaktan çalışma, en iyi yetenekleri çekmenize ve elinizde tutmanıza yardımcı olur

Çalışanların %80’i 2 iş arasında seçim yaparken uzaktan çalışma seçenekleri sunanı seçeceklerini söyledi.

Bu, en iyi yeteneklerin uzaktan çalışan şirketlere gittiği anlamına geliyor.

Ayrıca, sahada çalışmaya devam edenlerin sadece %50’sinin aksine, uzaktan çalışanların %57’si işlerinden çok memnun olduklarını bildirdi. Mutlu çalışanların yeni bir işveren arama olasılığı daha düşüktür.

4. Uzaktan çalışma ruh sağlığını iyileştirir

Akıl sağlığı hasta günleri işletmenizin parasına mal olur. Takım morali açısından da pek iyi değiller.

İşverenleri uzaktan ve esnek çalışma seçenekleri sunmayan kişiler, uzaktan çalışabilenlere göre iki kat daha fazla zihinsel sağlık sorunu yaşıyor.

5. Uzaktan çalışanlar daha fazla kazanır

Sahada çalışanların sadece %8’ine kıyasla, uzaktan çalışanların %26’sı yılda 100.000 dolardan fazla kazanıyor.

Ayrıca, uzaktan çalışmak, ulaşımdan tasarruf etmek ve harcanabilir geliri artırmak anlamına gelir.

6. Uzaktan çalışma çevre için iyidir

4 Amerikalıdan 1’i (kabaca 39 milyon insan) 2021’de evden çalışacak.

Bu, sera gazı emisyonlarını azaltmak için uzun bir yol kat edebilecek 6 milyon arabayı yoldan çıkarmaya eşdeğerdir.

Uzaktan çalışma yazılımı uzak ekibinize nasıl yardımcı olabilir?

Her şey gibi, uzaktan çalışmanın da dezavantajları vardır. Aşağıdaki görsel, uzaktan çalışanların karşılaştığı en büyük zorluklarını göstermektedir.

Uzaktan çalışma yazılım aracının bu sorunlardan bazılarını çözmeye nasıl yardımcı olabileceğine bir göz atalım.

Görevleri tamamlamak

Uzaktan çalışma yazılımı, sizin ve ekibinizin görevleri tamamlama konusunda yardımcı olabilir.

İş akışı yönetimi araçları, çalışanların işlerini zamanında tamamlamasını kolaylaştırır. Çalışmayı bırakma zamanı geldiğinde hatırlatıcı ayarlamak için takvim özelliklerini bile kullanabilirler.

Yalnızlığı önleme, işbirliği ve iletişim

Teknoloji asla yüz yüze bağlantının yerini alamasa da, ekip iletişimi ve işbirliği araçları bundan sonraki en iyi seçenektir. Kapsamlı bir ekip işbirliği aracı, anında mesajlaşma, yorum yapma, dosya paylaşma ve iş arkadaşlarını etiketlemeyi içermelidir.

E-posta veya Slack gibi favori iletişim yazılımlarınızla entegrasyonlar, iletişimi kolaylaştırmaya ve zaman kaybettiren e-posta zincirlerini ortadan kaldırmaya da yardımcı olabilir.

Evde dikkat dağıtıcı etkenler

Tamam, uzaktan çalışma yazılımı, çocuklarınızın her 5 dakikada bir araya girmesini veya Zoom toplantınız sırasında köpeğinizin havlamasını engelleyemez. Ancak zaman yönetimi özellikleri ile zamanınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Zamanı takibi yapmaya başladığınızda, zamanınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olacak kalıpları görmeye başlayacaksınız. Örneğin, öğle yemeği hazırlamak büyük bir dikkat dağıtıcı haline geldiyse, hafta içi zamandan tasarruf etmek için hafta sonları yemek hazırlamayı deneyebilirsiniz.

Farklı saat dilimlerindeki ekip üyelerini bir araya getirme

Yaptığınız yatırıma değer herhangi bir uzaktan çalışma yazılımı, farklı saat dilimlerinde çalışan ekiplerle başa çıkabilmelidir.

Örneğin, monday.com Dünya Saati sütunuyla, ekip arkadaşlarınız için saatin tam olarak kaç olduğunu her zaman bilebilirsiniz.

Motivasyonu yüksek tutmak

Otomasyonların uzaktaki ekibinizin motivasyon düzeylerini artırmaya yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Tekrarlanan görevleri otomatik hale getirdiğinizde, ekibinize işlerine değerli katkılarda bulunmaları için daha fazla zaman verir. Bunu sıkıcı idari görevlerden daha ödüllendirici bulabilir ve bu onların yaratıcılıklarını ve motivasyonlarını artırabilir.

Tatil zamanını planlama

Çalışanlarınız tatile gitmek için zaman bulmakta zorlanıyorsa, tatilleri planlamalarına yardımcı olmak için uzaktan çalışma yazılımının İK yönetimi özelliklerini kullanabilirsiniz.

Önemli uzaktan çalışma yazılımı özellikleri nelerdir?

Artık uzaktan çalışma yazılımının ekibinizin performansını nasıl iyileştirebileceğini bildiğinize göre, uzaktan çalışma çözümlerini karşılaştırırken hangi özellikleri aramanız gerektiğini bilmeniz gerekli.

İşte en önemli özelliklerden 7 tanesi.

1. İşbirliği araçları

COVID-19 salgınının ardından Mayıs 2020’de uzaktan işbirliği yazılımı kullanımı %176 arttı.

monday.com‘un işbirliği araçları yorum yapmanıza, iş arkadaşlarınızı etiketlemenize ve bildirimler göndermenize olanak tanır, böylece mesajınız her zaman doğru kişiye ulaşır.

Bu, gelen kutunuzu tıkayan can sıkıcı e-posta zincirlerine veda edebileceğiniz anlamına gelir.

İş birliği araçları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu yazıya göz atabilirsiniz.

2. Dosya paylaşımı

Uzaktan çalışan bir ekip, bilgi paylaşma yeteneğiyle hayatta kalır. Ve ekibinizin tamamen veya kısmen uzak olmasına bakılmaksızın, gerekli bilgilere her yerden, her zaman erişmeleri gerekir.

İşte burada dosya paylaşımı devreye girer. Size ve ekibinize ihtiyaç duyduğunuz tüm belgelere anında erişim sağlar. Bir daha asla sunumunuzun en son versiyonu için mesajlarınız arasında saatlerce arama yapmanız gerekmeyecek.

3. Entegrasyonlar

Entegrasyonlar, tüm favori araçlarınızı tek bir platformdan kullanmaya devam etmenize olanak tanıdığından, herhangi bir uzaktan çalışma yazılımı platformunun önemli bir özelliğidir.

monday.com‘un kapsamlı entegrasyon seçenekleri ile uzaktan çalışan ekibinizin daha verimli çalışabilmesi için verilerinizi ve iletişiminizi merkezileştirebilirsiniz.

4. İş akışı yönetimi

Herhangi bir büyüklükteki işletmeyi yürütmek, en basit tabirle, karmaşık olabilir. Buna, yüz yüze görüşemeyen uzaktan çalışanları eklediğinizde, durumun kolayca kaotik bir hale gelme olasılığı da var.

İş akışı yönetimi yazılımıyla, herkesin doğru yolda olduğundan emin olmak için tüm ekibinizin iş akışlarını yöneterek sorunlardan kaçınabilirsiniz.

Aşağıdaki görsel, monday.com‘da bir ekip iş akışı yönetimi örneğini göstermektedir:

5. Kaynak yönetimi

Uzaktan çalışma yazılımıyla, siz ve sanal ekibiniz bütçenizi ve kaynaklarınızı planlayabilir, takip edebilir ve yönetebilirsiniz.

monday.com‘un sezgisel bütçe izleme özellikleri, bütçe harcamalarını ve harcamalarını izlemenize olanak tanır. Tüm cihazlarınızda kullanabileceğiniz için bütçenizi her yerden, her zaman yönetebilirsiniz.

6. Risk yönetimi

Uzaktan yönetimle ilgili riskler, uzak ekipler için sahada olduklarından farklıdır – ancak daha az gerçek değildirler. Uzaktan çalışma yazılımınız bu nedenle risk yönetimi özelliklerine sahip olmalıdır.

Bu, monday.com’da bir risk günlüğünün nasıl görünebileceğinin bir örneğidir:

Ayrıca, monday.com‘un pano görünümleri, riski daha iyi yönetmek için veriye dayalı kararlar vermenizi sağlar.

7. İK yönetimi

Uzaktan çalışılan bir pozisyon için işe alım ve yeni eleman yetiştirme, göründüğü kadar zor olmak zorunda değildir.

Uzaktan çalışan işe alımı, tüm İK süreçlerinizi merkezileştirmenize olanak tanıyan bir uzaktan çalışma aracı sayesinde sorunsuz olabilir.

İş dünyasının geleceği uzaktan

Uzaktan çalışma hem çalışanlarınız hem de işiniz için iyidir, ancak aynı zamanda bazı benzersiz zorluklar da sunar. Bu nedenle, tüm iş süreçlerinizi ve operasyonlarınızı yönetmenize olanak tanıyan uzaktan çalışma yazılımına yatırım yapmaya değer.

Ekiplerinizi ve iş akışlarınızı uzaktan planlamanıza, izlemenize ve yönetmenize olanak tanıyan monday.com gibi bir Çalışma İşletim Sistemi öneririz. Uzaktan çalışmayı destekleyen bir araç seçerek başarınızı garantileyebilir ve koşullar ne olursa olsun şirketinizin güçlü olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Hemen bugün ücretsiz deneme sürecinize başlayın! 

You may also like

Ekipler İçin Proje Yönetimi: Başarılı Bir Yolculuğun Anahtarı
Omni Factors

Omni Factors

Ocak 5, 2024

Ekipler İçin Proje Yönetimi: Başarılı Bir Yolculuğun Anahtarı

Proje yönetimi, başarılı bir proje teslimat süreci için çok önemlidir. Projenizi yolunda tutmak istiyorsanız, ilgili görevleri, zaman çizelgelerini...

2022’de Pazarlama Ekiplerinin Kullanması Gereken En Etkili Uygulamalar
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Ocak 3, 2022

2022’de Pazarlama Ekiplerinin Kullanması Gereken En Etkili Uygulamalar

Günümüzde pazarlama ekipleri, süreç takibi ve yönetimi için pek çok uygulama kullanıyor. Kullanılan çoğu uygulama ekiplerin ihtiyaçlarını karşılarken,...

5 Adımda Proje Zaman Çizelgesi Nasıl Oluşturulur ?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Aralık 29, 2021

5 Adımda Proje Zaman Çizelgesi Nasıl Oluşturulur ?

Bir projede birden fazla değişken vardır ve tüm bunları aynı anda yönetmek, proje yönetiminin en zor yanlarından biridir....

Tasarım ekiplerinizin süreçlerini monday.com ile nasıl geliştirebilirsiniz?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Aralık 21, 2021

Tasarım ekiplerinizin süreçlerini monday.com ile nasıl geliştirebilirsiniz?

Tasarım yaparken herhangi bir planlama yapmanın imkansız olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat aslında tasarım ve planlama birbirine yakından bağlıdır.Tasarım yaparken...

Yapılacaklar Listesi(To-do-list) Nasıl Hazırlanır?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Aralık 16, 2021

Yapılacaklar Listesi(To-do-list) Nasıl Hazırlanır?

Zaman yönetimi denildiğinde aklımıza gelen ilk şey sayfalar dolusu uzayan yapılacaklar listesi olur. Bir çok kişi yapılacak işleri...

Yazılım veya Kod Bilgisine Gerek Duymadan Tüm Süreçlerinizi Kolayca Yönetin!
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Aralık 2, 2021

Yazılım veya Kod Bilgisine Gerek Duymadan Tüm Süreçlerinizi Kolayca Yönetin!

Firmalar; ekipler arası işbirliği, zaman takibi, proje ve görev yönetimi için birden fazla uygulama kullanıyor. Ekip içerisinde bu...

Ekipler İçin Proje Yönetimi: Başarılı Bir Yolculuğun Anahtarı
Omni Factors

Omni Factors

Ocak 5, 2024

Ekipler İçin Proje Yönetimi: Başarılı Bir Yolculuğun Anahtarı

Proje yönetimi, başarılı bir proje teslimat süreci için çok önemlidir. Projenizi yolunda tutmak istiyorsanız, ilgili görevleri, zaman çizelgelerini...

2022’de Pazarlama Ekiplerinin Kullanması Gereken En Etkili Uygulamalar
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Ocak 3, 2022

2022’de Pazarlama Ekiplerinin Kullanması Gereken En Etkili Uygulamalar

Günümüzde pazarlama ekipleri, süreç takibi ve yönetimi için pek çok uygulama kullanıyor. Kullanılan çoğu uygulama ekiplerin ihtiyaçlarını karşılarken,...