Apple Messaging uygulaması Müşteri Hizmetleri için nasıl kullanılır?

Apple Messaging uygulaması Müşteri Hizmetleri için nasıl kullanılır?

Cinar Cifter

Cinar Cifter

Aralık 14, 2021

Apple, yayınlandığı gibi trend olan ürünleri ve sadık müşterileri ile tanınan bir markadır. 2021 yılında yapılan SellCell anketi, Apple...

Apple, yayınlandığı gibi trend olan ürünleri ve sadık müşterileri ile tanınan bir markadır. 2021 yılında yapılan SellCell anketi, Apple müşterileri için marka sadakati yaklaşık %92 ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu gösterdi. 2019’da bu oran %90,5’ti.

Apple kullanıcıları zamanlarının çoğunu Apple Messaging uygulamasında geçiriyor ve bu da onu şirketlerin müşterilere ulaşması ve destek sağlaması için mükemmel bir platform haline getiriyor.

İşletmeniz müşteri hizmetleri için İşletmeler için Apple Messaging uygulamasını (Apple Messages for Business) benimseyerek Apple’ın sadık müşterilerine ulaşabilir. Her gün kullandıkları Apple cihazları ve platformlarında müşterilerle hızlı ve verimli bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz!

İşletmeler için Apple Messaging uygulaması nedir?

İşletmeler için Apple Messaging uygulaması (eski adıyla Apple Business Chat), şirketlerin iOS, macOS, watchOS ve iPadOS’taki mesaj uygulaması aracılığıyla müşterilerle doğrudan iletişim kurmasına olanak tanıyan bir mesajlaşma platformudur.

Facebook Messenger, WhatsApp ve diğer zengin mesajlaşma kanallarına benzer şekilde bu mesajlaşma uygulaması; yüksek kaliteli videolar ve görseller, listeler, ödemeler ve artırılmış gerçeklik gibi gelişmiş özelliklere sahiptir. Müşteriler soru sorabilir, destek alabilir, randevu planlayabilir, Apple Pay ile alışveriş yapabilir ve daha fazlasını yapabilir.

Hepsinden iyisi, müşterilerin bu özelliklerden yararlanmak için ayrı bir uygulama indirmesine gerek yoktur. Bunun yerine halihazırda kullanmakta oldukları Apple cihazları ve platformlarındaki Messaging uygulamasından erişebilirler.

Müşteri hizmetleri için neden Apple Messaging uygulamasını kullanmalısınız?

Tercih ettikleri platformda daha fazla müşteriyle rahat ve güvenli bir şekilde bağlantı kurmak müşteri deneyiminizi iyileştirebilir.

Apple kullanıcıları için destek deneyiminizi geliştirin

Çoğu kişi kolay erişimi yüzünden mesajlaşma kanalı diğer kanallardan daha çok kullanır. Bir mesajlaşma platformu olan Avochato’nun araştırması, katılımcıların %63’ünün iletişim kanalı olarak mesajlaşmayı sunan bir şirkete geçmeyi tercih ettiğini ortaya koydu.

Yemek dağıtım hizmeti veren Freshly, etkileşimi artırmak için mesajlaşmayı benimsemek ve haftada 400’den fazla mesaj göndermek için Zendesk ile ortaklık kurdu. Bu sayede müşterilerle daha fazla iletişim sağladılar ve verimliliklerinde artış gördüler.

Freshly’nin müşteri hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı Colin Crowley, “Bizimle iletişime geçen müşterilerin sayısında genel bir organik artış var çünkü artık bize kolayca ulaşabiliyorlar” diyor. 

Apple Messaging uygulaması edinerek Apple Watch ve Mac kullanıcıları bir yana, dünya çapında 1 milyardan fazla aktif iPhone kullanıcısına ulaşabilirsiniz. Apple kullanıcılarına tercih ettikleri cihazlarda mümkün olan en iyi müşteri hizmeti deneyimini sunmak müşteri deneyimini iyileştirecektir.

Apple kullanıcıları Safari, Notlar veya Apple Haritalar gibi günlük olarak kullandıkları uygulamalara benzer şekilde Mesajlaşma uygulaması üzerinden günlük olarak işletmenizle kolayca bağlantı kurabilir ve bir görüşme başlatabilirler. 

Müşteri verilerini güvenli ve gizli tutun

Yalnızca geçen yıl 3.86 milyon dolara mal olan ortalama veri ihlali ve metin yoluyla 334.000’den fazla dolandırıcılık şikayetinden görülebildiği üzere hem şirketler hem de müşteriler benzer şekilde hassas bilgileri koruma konusunda endişeliler.

İşletmeler için Apple Messaging uygulaması her iki tarafa da gönül rahatlığı sağlamak için gizlilik korumalarına sahiptir. Şirketler, İşletmeler için Apple Messaging uygulamasını kullanmak için Zendesk gibi onaylı bir satıcıyla anlaşması gereklidir. Bu ek anlaşma, dolandırıcıların ve gayri meşru kuruluşların uygulamadaki hesaplarına bir güvenlik katmanı daha ekler.

İşletmeler için Apple Messaging uygulaması, doğrulanmış şirketlerin mesajlarına markalı logolar, renkler ve görseller eklemesine de olanak tanır. Bunların yanı sıra marka adının yanındaki “Doğrulandı” işareti, markanızın onaylandığını gösterir ve güven duygusu sağlayarak müşterinin sizinle etkileşim kurma olasılığını artırır.

Örneğin müşteriler İşletmeler için Apple Mesajlaşma uygulaması üzerinden 1-800-Flowers.com ile etkileşim kurarken, şirketin diğer platformlarında gördükleriyle aynı mor marka ve logoyu görürler. Bir mesajın resmi, tanınmış bir markadan geldiğini kanıtlamayı kolaylaştırır.

Ek olarak Apple Messaging uygulaması üzerinden yapılan iletişimde, görüşmeyi müşteri başlatır.  Adları ve telefon numaraları da dahil olmak üzere kişisel bilgileri, paylaşmayı tercih etmedikçe gizlenir. Bir görüşmeyi sildikten veya sonlandırdıklarında, müşteriye ulaşmadıkça müşteriyle tekrar iletişim kuramazsınız. Müşteriler, hangi verileri paylaştıklarını ve işletmenizle nasıl etkileşime girdiklerini kontrol ettiklerinde kendilerini daha güvende hissederler.

Hızı ve verimliliği artırın

İşletmeler için Apple Messaging uygulaması özellikleri, müşteri hizmetleri etkileşimlerini hem işletme hem de müşteri için hızlandırır ve kolaylaştırır.

İşletmeler için Apple Messaging uygulamasını kullanan müşteriler kolayca ödeme yapabilir, randevu planlayabilir, listelerden öğe seçebilir ve doğrudan mesajlaşma aracılığıyla bir müşteri destek temsilcisine iletebilir. Başka bir uygulama kullanmanıza veya platformlar arasında geçiş yapmanıza gerek yoktur.

Müşteriler için mesajlaşma, telefon görüşmesinden daha kolaydır. Zendesk Müşteri Deneyimi Trendleri Raporuna göre, müşteriler için müşteri hizmeti deneyiminin en sinir bozucu yönlerinden biri telefonda bekletilmektir. Mesajlaşma kanalından hizmet vermek, müşterileriniz beklemeye almanıza gerek kalmadığı anlamına gelir ve bu müşteri memnuniyetini artırır. Bunun yanı sıra temsilcileriniz aynı anda birçok müşteriyle ilgilenebilir ki bu da verimliliği artırır. 

Apple Messaging uygulamasından en iyi şekilde yararlanmaya yönelik ipuçları

İşletmeler için Apple Messaging uygulamasından en iyi sonuçları almak için şunları deneyin:

Mesajlarınızı net ve basit tutun

Mesajlaşma kanalını açık ve erişilebilir hale getirerek müşterilerinize iletişim için alternatif bir seçenek olarak tanıtın. Apple Messaging uygulamasını web siteniz, Haritalar ve Siri gibi sık kullanılan platformlara entegre edin, böylece müşterileriniz size her yerden kolayca ulaşabilir.

Müşterilerin bağlantı kurmasına yardımcı olmak için “İletişime geç” simgenizi dikkat çekecek bir şekilde bir açılır pencere veya web sitenizdeki üst veya alt gezinme çubuğu gibi görünürlüğü yüksek yerlere yerleştirin. Mesaj balonu veya akıllı telefon gibi tanınabilir sembollerden de yararlanabilirsiniz.

Mesajların anlaşılmasının kolay olduğundan emin olun

Mesajlaşma, müşterileriniz için sezgisel ve anlaşılır olmalıdır. Büyük metin parçalarını bölmek ve normal bir mesajlaşma etkileşimini çoğaltmak için resimleri, gifleri ve emojileri kullanın. Müşterilerinizin kafasını karıştırabilecek sektörel jargon ve çok fazla kısaltma kullanmaktan da kaçınmalısınız.

Müşterileri bekletmemek için desteğinizi otomatikleştirin

Kimse bekletilmekten hoşlanmaz. Müşterilerinizin hızlı yanıt almasını sağlamak için mesajlara mesai saatleri dışında yanıt verecek otomatik bir sohbet robotu kurun. Yapay zeka destekli sohbet robotları, basit soruları yanıtlayabilir ve müşterinin bir temsilciye bağlanması gerekiyorsa tahmini bir yanıt süresini bildirebilir.

Ayrıca sohbet sona ermeden önce müşteriye daha fazla sorusu olup olmadığını veya daha fazla yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorabilir ve hizmetinizi puanlandırmalarını isteyebilirsiniz.

Müşterilere bir temsilciyle bağlanma seçeneğini de sunun

Birçok mesajlaşma etkileşimi bir sohbet robotuyla başlasa da müşterilerin gerektiğinde bir temsilciye gerçek zamanlı olarak bağlantı kurma seçeneği olmalıdır.

Sohbet robotları “yardım”, “temsilci” veya “destek” gibi anahtar kelimeleri gördüğünde müşteriyi otomatik olarak bir temsilciye aktaracak şekilde programlayabilirsiniz. Böylece müşteriler zaman kaybetmeden sorularına cevap alabilirler.

Apple Messaging uygulaması ile müşteri hizmetlerinizi geliştirin

Müşteri hizmetleri platformlarınızı genişletmek istiyorsanız İşletmeler için Apple Messaging uygulamasını kullanmak yararlı olabilir. Apple üzerinden platforma kaydolarak Apple kullanıcıları ile bağlantı kurabilirsiniz. Ardından Zendesk gibi Apple ile sorunsuz bir şekilde entegre olan bir müşteri hizmetleri platformuyla ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özelleştirebilir ve uygulamadan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. 

Hemen bugün Zendesk ile Apple kullanıcılarıyla mesajlaşmaya başlayın!

You may also like

Müşteri İlişkilerini Geliştirmek İçin Yapay Zekadan Nasıl Yararlanılır?
Omni Factors

Omni Factors

Mayıs 15, 2024

Müşteri İlişkilerini Geliştirmek İçin Yapay Zekadan Nasıl Yararlanılır?

Harika müşteri deneyimleri kişisel bağlantılar kurmakla ilgilidir. İnsan müşteri hizmetlerinin neden önemli olduğunu ve bunu geliştirmek için yapay...

Zendesk 2024 Müşteri Deneyimi Trendleri
Omni Factors

Omni Factors

Ocak 22, 2024

Zendesk 2024 Müşteri Deneyimi Trendleri

Zendesk, geleneksel Müşteri Deneyimi Trendleri raporu ile yine karşımızda. Bu yıl, yapay zeka ve diğer gelişen teknolojilerdeki hızlı...

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?
Damla Sönmez

Damla Sönmez

Eylül 21, 2023

Müşteri Deneyimi Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Müşteri deneyimi kusursuzdan sinir bozucuya kadar geniş bir yelpazede yer alır; her iki uç noktayı da asla unutamazsınız....

ZENDESK GÜNLÜKLERİ YAZI DİZİSİ
Erkin Yasar

Erkin Yasar

Temmuz 14, 2023

ZENDESK GÜNLÜKLERİ YAZI DİZİSİ

Zendesk ile ilgili diğer dillerde ve özellikle İngilizce kaynaklarda bir çok bilgiye, veriye, paylaşımlara ve Zendesk tarafından yeniliklere...

<strong data-lazy-src=
Zendesk ile mesajlaşma: Dijital Öncelikli bir Dünyada Müşteri Hizmetleri
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Nisan 25, 2022

Zendesk ile mesajlaşma: Dijital Öncelikli bir Dünyada Müşteri Hizmetleri

Hepimiz, iş arkadaşlarımıza güncelleme iletmek ve - en önemlisi - arkadaşlarımız ve ailemiz ile konuşmak için mesajlaşma uygulamaları...

Müşteri İlişkilerini Geliştirmek İçin Yapay Zekadan Nasıl Yararlanılır?
Omni Factors

Omni Factors

Mayıs 15, 2024

Müşteri İlişkilerini Geliştirmek İçin Yapay Zekadan Nasıl Yararlanılır?

Harika müşteri deneyimleri kişisel bağlantılar kurmakla ilgilidir. İnsan müşteri hizmetlerinin neden önemli olduğunu ve bunu geliştirmek için yapay...

Zendesk 2024 Müşteri Deneyimi Trendleri
Omni Factors

Omni Factors

Ocak 22, 2024

Zendesk 2024 Müşteri Deneyimi Trendleri

Zendesk, geleneksel Müşteri Deneyimi Trendleri raporu ile yine karşımızda. Bu yıl, yapay zeka ve diğer gelişen teknolojilerdeki hızlı...