5 Adımda Proje Zaman Çizelgesi Nasıl Oluşturulur ?

5 Adımda Proje Zaman Çizelgesi Nasıl Oluşturulur ?

Cinar Cifter

Cinar Cifter

Aralık 29, 2021

Bir projede birden fazla değişken vardır ve tüm bunları aynı anda yönetmek, proje yönetiminin en zor yanlarından biridir. Farklı...

Bir projede birden fazla değişken vardır ve tüm bunları aynı anda yönetmek, proje yönetiminin en zor yanlarından biridir. Farklı görevleri düzenlemek ve herkesin her zaman aynı sayfada olmasını sağlamak kolay olmasa da, etkin bir proje yönetimi için zaman çizelgesi oluşturmak projelerin şeffaf ve daha verimli olması açısından oldukça önemlidir. 

Proje yönetiminde zaman çizelgesi, görevleri toplu olarak planlanmasına olanak tanır, böylece hangi görevin kim tarafından ne zaman yapılması gerektiğini kolayca takip edebilirsiniz. Projelerde iletişim kopukluğu, kaynak eksikliği gibi pek çok öngörülemeyen nedenden dolayı gecikmeler yaşanabilir. Ancak düzenli oluşturulmuş bir proje zaman çizelgesi ile, tüm bu gecikmelerin önüne geçmeniz mümkündür. 

Proje zaman çizelgesi nedir?

Proje zaman çizelgesi, her projede olması gereken, görevlerin kronolojik sırasını içeren bir çizelgedir. Zaman çizelgesi, projenin görevleri, sorumlu kişileri, başlangıç ve bitiş tarihleri gibi detayları içerir. Bu görevler arasında bağımlılıklar oluşturabilir ve böylece proje genelinde ortaya çıkabilecek aksaklıkları önleyebilirsiniz.

Proje zaman çizelgesi, tek bir bakışta ilerlemenizi görebilmeniz için genellikle görsel olarak hazırlanır. Bu sayede sorumlu olduğunuz görevleri, bağımlılıkları, önemli teslim tarihleri ve bu anlamda projenin genel ilerleme durumunu kolaylıkla takip edebilir ve yönetebilirsiniz.

Projeniz için için bir zaman çizelgesi oluşturmak size takip ve yönetim sürecinde büyük oranda destek sağlayacaktır. Çizelgeyi oluştururken şu detaylar sizin için faydalı olabilir:

 • Ekiplerin proje sürecinde ilerlemeyi kolayca takip edebilmeleri ve gerekli düzenlemeleri yapabilmeleri için basit bir görsel takvim oluşturun.
 • Proje akışında çıkabilecek muhtemel soruların önceden belirleyin ve bunlarla ilgili önlem alınmasını kolaylaştıran gerçekçi bir proje görünümü oluşturun.
 • Devam eden tüm görevleri önceliklendirin
 • Ekip içindeki görev dağılımının doğru ve dengeli olduğundan emin olun
 • 5 kolay adımla proje zaman çizelgesi oluşturun!

  Proje zaman çizelgesi oluşturmanın en önemli adımı planlama aşamasıdır. Doğru planlama, bütçeyi, kaynakları, kapasiteyi ve başlangıç ve bitiş tarihlerini içerdiğinden tek bakışta tüm detayları görmenizi sağlayarak verimliliğin en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olur.

  1. Bir Proje Kapsamı Oluşturun

  Proje kapsamı yani özeti, bir projeye nasıl yaklaşacağınızı belirlemenizi sağlar. Projenin içerdiği hedefler, görevler, süreç, dahil olan kişiler ve kaynaklar hakkında ayrıntıları içerir. Bir yol haritası görevi görür ve projenin genel amacını ve hedeflerini belirler. Bir proje özetinin şu soruları cevaplaması gerekir:

 • Proje için ana hedefler nelerdir?
 • Hangi iç ve dış paydaşlar projenin bir parçası? Rolleri nelerdir?
 • Proje için zaman planı nedir?
 • Projenin dönüm noktaları nelerdir?
 • 2. Proje Görev Listesi Oluşturun

  Projenin genel hatlarını belirledikten sonra yapılacakları görevlere ayırarak bir görev listesi hazırlayın. 

  Bunun için İş Kırılım Yapısını (WBS) kullanabilirsiniz. WBS(Work Breakdown Structure), yani iş kırılım yapısı genel bir ifadeyle projeyi daha etkili yönetilebilir hale getirmek için bölümlere ayırma yöntemidir. Projenin bilinmez noktalarını ortadan kaldırarak, daha ulaşılabilir ve anlamlı hale getirilmesi için iş kırılım yapısının oluşturulması gerekir. Özetle,proje boyunca yapılacak olan tüm işler iş kırılım yapısının içerisinde olmalıdır.  

  monday.com İş Kırılım Yapısının (WBS) şu şekilde görünür:

  3. Görevlerin Tarihlerini Belirleyin

  Projenizdeki her adımın kapsamlı bir listesini hazırladıktan sonra, her birinin ne kadar zaman alacağını da belirlemeniz gerekir. Bunu yaparken, ekibinize görevleri tamamlayabilmeleri için yeterli zaman vermelisiniz. Her görevin ne kadar zaman alacağını belirledikten sonra, bir proje yol haritası oluşturmak için her görevi uygun şekilde planlayıp sıralayabileceksiniz.

  monday.comun proje zaman çizelgesi şablonunu kullanarak projeyi aşamalara ayırabilir ve her aşamaya içerdiği görevleri ekleyebilirsiniz. Görevlere kişi ve zaman sütunlarını ekleyerek kimin hangi görevden sorumlu olduğunu ve projenin başarılı şekilde ilerlemesi için tüm süreçleri net bir şekilde görebilirsiniz.

  Proje ilerlerken, ekip üyelerinizin devam eden diğer projeleri ve öncelikleri olabileceğini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Normal bir durumda bir tasarımcı bir hafta içinde bir video içeriği taslağı hazırlayabilir, ancak başka bir projeyle de ilgileniyorlarsa, istediğiniz içeriği oluşturmaları daha uzun sürecektir. Bu gibi faktörleri göz önünde bulundurmak daha doğru bir zaman çizelgesi oluşturmanızı sağlayacaktır.

  4. Proje Zaman Çizelgesini Oluşturun

  Proje zaman çizelgenizi Excel veya Powerpoint gibi araçlar kullanarak  oluşturabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu gibi araçlar, proje yönetimi için tasarlanmamıştır ve yönetimi zorlaştırabilir. Görevler tamamlandığında her seferinde manuel olarak güncellemeniz gerekir ve değişiklik yaptığınızda ekip üyeleriniz bundan haberdar olmayacaktır.

  Bunun yerine, monday.com gibi proje zaman çizelgelerini oluşturmak ve yönetmek için tasarlanmış bir proje yönetim aracını tercih edebilirsiniz. Özel proje yönetimi araçları, çalışırken zaman çizelgenizi kolayca uyarlamanıza ve paydaşlarınızı değişiklikler ve ilerleme konusunda güncellemenize olanak tanır.

  Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi, zaman çizelgesi görünümü, her bir görev ve her birinin ne kadar sürede tamamlandığına ilişkin geniş bir genel bakış sunar. İlerlemenizi gün, hafta, ay ve hatta yıl bazında bölerek detaylı olarak da inceleyebilirsiniz.

  monday.com zaman çizelgesi hazırlamayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda ekipler arası işbirliğini ve iletişimi de kolaylaştırır. Yüksek güvenlik sertifikaları sayesinde kaynaklarınızı güvenle yükleyebilir ve gerekli kişilerle paylaşabilirsiniz.

  5. Çizelgeyi Ekibinizle Paylaşın

  Beklenmedik sebeplerden dolayı projenizde değişiklikler olabilir. Bu gibi durumlarda zaman çizelgenizi de düzenlemeniz gerekir. Çizelgeyi ekibinizle paylaşarak değişiklikleri takip etmelerini kolaylaştırabilirsiniz. Otomasyonlardan yararlanarak her değişiklik olduğunda ilgili tüm kişilere bildirim gönderebilirsiniz.

  monday.com ile proje yönetiminizi bir üst seviyeye taşıyın

  monday.com, kişisel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilen bir Çalışma İşletim Sistemidir. Tek bir merkezi çalışma alanından projeleri yönetebilir, zaman çizelgesi hazırlayabilir, raporlar alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

  monday.com özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Başarılı iş akışları oluşturulabilmesi için 30’dan fazla özelleştirilebilir sütun seçeneği
 • Bu makalede bahsettiğimiz zaman çizelgesi ve Gantt görünümleri dahil 8‘den fazla farklı pano görünüm seçeneği
 • İnsan hatasını minimuma indirmeyi hedefleyen ve süreçleri hızlandıran otomasyon özelliği 
 • Microsoft Teams, Gmail, Salesforce, HubSpot ve daha fazlası dahil olmak üzere 40’tan fazla entegrasyon
 • Ekibinize tüm projedeki güncellemeler hakkında bilgi akışını sağlayan kapsamlı iletişim araçları
 • Dakikalar içinde proje zaman çizelgesini oluşturun

  monday.com proje zaman çizelgeleri için en yaygın kullanım alanları: 

 • İnşaat yönetimi
 • Ürün Yönetimi
 • Satış Yönetimi
 • Çevik(Agile) Proje Yönetimi
 • Pazarlama Kampanyası Yönetimi
 • monday.com proje zaman çizelgesi görünümü tüm projenizin basit ve düzenli görünmesini sağlar.

  monday.com‘un proje yönetimi özellikleri verimliliği artırmanın yanı sıra çalışmalarınızda şeffaflık sağlar, böylece herkes her zaman güncel kalabilir. Dinamik bir platform ile hedefleri kolayca görselleştirebilir, entegrasyon ve otomasyonlar ile projelerinizin tüm aşamalarını takip edebilirsiniz.

  14 günlük ücretsiz denemenizi bugün başlatın!

You may also like

Yeni Öğe Kartı, Kanban Özellikleri ve çok daha fazlası
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Kasım 4, 2021

Yeni Öğe Kartı, Kanban Özellikleri ve çok daha fazlası

monday.com, kullanıcı deneyimini geliştirmek için sürekli yenilenen bir platformdur. Kanban güncellemeleri, kart görünümü ve daha fazlası hakkında bilgi...

Excel’de Gantt şeması nasıl oluşturulur?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Eylül 15, 2021

Excel’de Gantt şeması nasıl oluşturulur?

Gantt şemaları, bir proje yöneticisinin vazgeçilmez bir parçasıdır.Her kişinin üzerinde çalıştığı görevleri, tarihler ve süreçleri ve gerçekleşen geçişler...

monday workdocs ile tanışın!
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Eylül 7, 2021

monday workdocs ile tanışın!

Ekipler arasında beyin fırtınası yapabileceğiniz, senkronize edebileceğiniz ve işbirliği yapabileceğiniz monday workdocs ile tanışın.Gerçek anlamda işbirliğine dayalı workdocs...

6 Kolay Adımda Etkili bir Proje Takvimi Nasıl Oluşturulur
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Ağustos 10, 2021

6 Kolay Adımda Etkili bir Proje Takvimi Nasıl Oluşturulur

Her boyuttaki projenin birçok aşamayı ve hatta daha fazla görev ve belge içerdiği bir sır değildir. Eğer bunlardan...

Modern proje yönetimi için şeffaflık neden önemlidir?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Temmuz 16, 2021

Modern proje yönetimi için şeffaflık neden önemlidir?

Her başarılı projenin arkasında uzun bir kontrol listesi, bol miktarda kahve ve bir veya birkaç tane organize proje...

Neden bir Çalışma İşletim Sistemine ihtiyacınız var?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Temmuz 14, 2021

Neden bir Çalışma İşletim Sistemine ihtiyacınız var?

Müşteri deneyiminizi iyileştirme konusunda tutkulu musunuz? Silolar, kurumunuzda iş süreçlerini bozuyor mu? Ekipleriniz çeviklik ve son teslim tarihlerine...

Yeni Öğe Kartı, Kanban Özellikleri ve çok daha fazlası
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Kasım 4, 2021

Yeni Öğe Kartı, Kanban Özellikleri ve çok daha fazlası

monday.com, kullanıcı deneyimini geliştirmek için sürekli yenilenen bir platformdur. Kanban güncellemeleri, kart görünümü ve daha fazlası hakkında bilgi...

Excel’de Gantt şeması nasıl oluşturulur?
Cinar Cifter

Cinar Cifter

Eylül 15, 2021

Excel’de Gantt şeması nasıl oluşturulur?

Gantt şemaları, bir proje yöneticisinin vazgeçilmez bir parçasıdır.Her kişinin üzerinde çalıştığı görevleri, tarihler ve süreçleri ve gerçekleşen geçişler...